ISTANBUL. Turci posielali v piatok ráno na sociálnu sieť Twitter 17-tisíc príspevkov za minútu a prelomili historický rekord vo využívaní mikroblogovacej služby. Fakt, že vláda Recypa Erdogana Twitter od piatka zakázala im príliš neprekážal.
Premiér sa pre zákaz stal cieľom posmechu priamo na zakázanej oficiálnej sociálnej sieti, ale aj vážnej kritiky zo strany predstaviteľov Európskej únie, USA aj domácich politikov.
Twitter vláda zakázala po tom, ako sa cez sieť začali vo veľkom šíriť odkazy na materiály a nahrávky, ktoré usvedčujú Erdogana a jeho blízkych politických partnerov z korupcie. K časti dokumentov sa premiér priznal s tvrdením, že boli získané ilegálnou cestou, iné odmieta ako podvrh.
Vláda oficiálne tvrdí, že Twitter zakázala až po tom, ako firma ignorovala rozhodnutia súdov. Tie rozhodli, že niektoré účty na sociálnej sieti narušili súkromie tureckých občanov a prikázali Twitteru zjednať nápravu.
Bezprostredne po tom, ako telekomunikačný úrad začal v krajine sociálnu sieť blokovať sa objavili spôsoby, ako obmedzenie obísť. Twitter ponúkol možnosť prispievať cez SMS a technicky obísť obmedzenia bolo možné napríklad aj využitím DNS služieb Googlu alebo OpenDNS.
Úrady pravdepodobne technické obmedzenie ešte sprísnia a zablokujú v krajine IP adresy Twitteru. Používatelia však aj toto obmedzenie môžu pomerne jednoducho obísť.
Medzičasom sa na Erdogan na Twitteri stal jednou z hlavných tém doma aj vo svete. "Zákaz Twitteru v Turecku nemá opodstatnenie a je nezmyselný a zbabelý," napísala eurokomiskárka Neelie Kroesová cez svoje konto na sociálnej sieti. Americká vláda prirovnala zákaz ku páleniu kníh.
Erdoganovi sa vzoprel aj turecký prezident Abdulláh Gül, ktorý Twitter používa naďalej aj napriek zákazu a zákaz označil za "neakceptovateľný".