BRATISLAVA. Takýto svet poznáme z vedeckej fantastiky. Kým v sklenených luxusných budovách si malá skupinka ľudí užíva čistú vodu a vzduch, väčšina populácie sa potáca na hrane prežitia - v každodennom súboji o zvyšky zdrojov.
Nový výskum podporovaný americkým Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA) naznačuje, že takáto budúcnosť nemusí byť úplnou fantáziou.
Podľa pripravovanej štúdie v odbornom magazíne Ecological Economics, z ktorej cituje britský Guardian, môže naša civilizácia smerovať ku kolapsu. Príčinami sú nadmerné využívanie zdrojov a ich extrémne nerovnomerné rozdeľovanie medzi ľuďmi.
Smerujeme ku kolapsu?
Vedecký tím poskladaný z prírodných a sociálnych vedcov vytvoril model HANDY, pomocou ktorého skúmali proces vzniku, vývoja a zániku minulých kultúr.
Výskumníci pod vedením matematika a fyzika Safu Motesharreiho zistili, že aj pokročilé a komplexné civilizácie (rímska ríša, guptská ríša v Indii, dynastia Chan v Číne) sú náchylné na kolaps.
Príčiny bývali vždy rovnaké: ekologická neudržateľnosť vysokého dopytu po surovinách a rozdelenie spoločnosti na elity a tých ostatných.