LOS ANGELES, BRATISLAVA. Trvalo to tri minúty, kým sa na webe denníka Los Angeles Times objavila prvá správa o zemetrasení, ktoré zasiahlo Kaliforniu. V článku nechýbala sila zemetrasenia, miesto a ani zdroj, ktorým bola geologická agentúra. Nenapísal ju však novinár, ale počítačový program.
Náhrada novinárov?
Programátor a novinár Ken Schwencke totiž vytvoril algoritmus s názvom Quakebot, ktorý krátku správu vygeneruje vždy, keď sa objaví zemetrasenie. Z informácie Geologickej služby USA (USGS) dokáže vybrať základné informácie a vsadiť ich do predpripravenej šablóny. Správy o silnejších otrasoch publikuje ihneď, slabšie zaradí do redakčného systému.
„Je to len doplnok,“ upozorňuje pre magazín Slate Schwencke a tvrdí, že počítače novinársku prácu nenahradia. „Šetria ľuďom čas a pri určitých správach dokážu vybrať informácie tak isto, ako ktokoľvek iný,“ hovorí Schwencke. Samotný článok o zemetrasení následne editovali novinári ešte 71 krát.
Automatizácia údajov
Robotická žurnalistika pritom nie je novinkou. Redakcia Los Angeles Times využíva algoritmus aj na mapovanie vrážd v meste. „Nemáme dostatok prostriedkov aby sme informovali o všetkom, ale istá časť informácií na základe policajných údajov môže byť automatizovaná,“ povedal pre Journalism.co.uk tvorca databáz v Los Angeles Times Ben Welsh.
Technológiu premeny dát na súvislé texty vyvíja spoločnosť Narrative Science, s ktorou spolupracuje aj ekonomický časopis Forbes. Dáta z finančných trhov techológia premieňa na texty, ktoré Forbes zverejňuje na blogu.
Technológiu a najmä kvalitu textov kritizovali viacerí novinári. Technický šéf spoločnosti Narrative Science Kristin Hammond s nimi nesúhlasí. „Za päť rokov vyhrá počítačový program Pulitzerovu cenu – a nech sa prepadnem, ak to nebude naša technológia,“ povedal pre New York Times v roku 2011.