* J. M. van Ruitenbeek s kolegami z Universiteit van Leiden ako prvý priamo zmeral elektrickú vodivosť jednej molekuly vodíka. Pri teplote 4,2 K je vodík takmer dokonalým vodičom.
* Vedci z The Johns Hopkins University na čele s Enom Maom vyrobili oveľa menej krehkú meď. Tvoria ju zrnká menšie ako 200 milióntin milimetra s prímesou väčších zrniek. Dosiahli to valcovaním za studena pri 70 oC a rekryštalizáciou. Možno ju natiahnuť o 65 percent.
* Medziplanetárna sonda NASA Stardust, ktorá bola vypustená vo februári 1999 a v januári 2004 má skúmať z tesnej blízkosti jadro kométy Wild 2 (častice kométy dopraví na Zem), tento víkend preletí okolo planétky 5535 Annefrank s odhadovaným priemerom 6 km.
* Podľa Sergeja Jazeva z Irkutskej štátnej univerzity sa 37 km od osady Mama v Irkutskej oblasti vďaka polámaným stromom podarilo lokalizovať miesto dopadu meteoritu z 25. septembra. Lokalita je však pod hlbokým snehom, takže zlomky meteoritu vyzdvihnú až na jar.
* Americkí a kanadskí vedci vedení Susan Kiefferovou z University of Illinois preskúmali dva 200-kilometrové dopadové krátery v mexickom Chicxulube spred 65 miliónov rokov a v kanadskom Sudbury spred 1,8 miliardy rokov. Prvý vytvorila planétka, druhý jadro kométy.
* Podľa amerických bádateľov na čele so Cynthiou Rosenzweigovou a Francescom Tubiellom z NASA v budúcich 30 rokoch extrémne zrážky spôsobené klimatickou zmenou zdvojnásobia dnešné straty poľnohospodárskych plodín v USA na 3 miliardy USD ročne.
* Podľa Almuta Kelbera s kolegami z Lund University (Švédsko) nočné motýle druhu Deilephia elpenor využívajú farebné videnie aj za veľmi slabých svetelných podmienok, keď sme my farboslepí. Popri nich to dokážu už iba niektoré zlaté rybky.
* Výskum „nobelovskej“ hlísty druhu Caenorhabditis elegans prináša ďalšie prekvapujúce objavy. Mario de Bono a Cori Bargmann z University of California v San Franciscu zistili, že sa pri kŕmení správa sociálne najmä vtedy, keď v okolí vládnu nepriaznivé podmienky.
* Sylvia Cremerová z Universität Regensburg s kolegami zistila, že okrídlené samce tropických mravcov Cardiocondyla obscurior sa vyhýbajú súbojom so svojimi viac „machovskými“ neokrídlenými súpermi vylučovaním látky, imitujúcej vôňu panenských mravčích kráľovien.
* Švédsky genetik Gunnar Kaati s kolegami z University of Umea zistil, že ľudia, ktorých starí otcovia z otcovej strany sa v predpubertálnom štádiu „pomalého rastu“ prejedali, podliehajú zvýšenému riziku porážky, srdcových ochorení a cukrovky.
ZDENĚK URBAN