nejších prístrojov a postupov.
Rickettsie spôsobujú vážne ochorenia ľudí a zvierat, pri ktorých môže úmrtnosť dosiahnuť až 30 %. Príznakmi rickettsiových infekcií sú vysoká horúčka, vyrážky, atypický zápal pľúc, meningitída, zväčšenie sleziny, hepatitída, encefalitída a zápal vnútornej blany srdca. Tri z nich - Rickettsia prowazeki, R. rickettsii a Coxiella burnetii sú v mnohých častiach sveta vážnym problémom a v poslednom čase aj potenciálnou bioteroristickou hrozbou.
Rickettsia prowazeki spôsobuje epidemický škvrnitý týfus, ktorý prenáša voš šatová, ale aj vlasová. Vyskytuje sa predovšetkým v populáciách žijúcich v nehygienických pomeroch (napríklad v dôsledku vojny). Po prvej svetovej vojne zomrelo na škvrnitý týfus viac ako tri milióny ľudí.
Rickettsia rickettsii vyvoláva tzv. horúčku Skalistých hôr a prenášajú ju rozličné typy kliešťov z divoko žijúcich hlodavcov, prípadne aj zo psa. Ochorenie prebieha ťažko, s krvavými vyrážkami.
Coxiella burnetii je pôvodcom Q horúčky. Prameňom nákazy sú rôzne voľne žijúce zvieratá, medzi ktorými nákazu prenášajú kliešte. Z nich môže ochorenie prejsť aj na domáce zvieratá, najmä na hovädzí dobytok, ovce a kozy. Q horúčka sa prenáša najčastejšie vdýchnutím infekčného aerosolu alebo prachu, pri priamom styku človeka s chorými zvieratami, pri spracúvaní mäsa nakazených zvierat alebo pri spracúvaní vlny či kože chorých zvierat. U ľahších prípadov môže ochorenie prebiehať bez príznakov, no v ďalších štádiách sa prejavia horeuvedené špecifické ochorenia.
Základom úspechu v boji proti rickettsiovým nákazám je ich včasná diagnostika a následná prevencia. Pracovníci Oddelenia rickettsiológie a chlamýdiológie Virologického ústavu SAV sa zaoberajú touto problematikou už niekoľko desaťročí. Vyvinuli paletu diagnostických preparátov, ktoré umožňujú špičkové sérologické vyšetrenia ľudí aj zvierat. O originálne metódy diagnostiky Q horúčky a iných rickettsiových nákaz, pochádzajúce z tohto oddelenia, majú záujem aj zahraniční odborníci, mnohí z nich sa tu už zaškolili. V praxi sa s úspechom používa aj vakcína na očkovanie hospodárskych zvierat proti Q horúčke, ktorá je tiež dielom pracovníkov tohto oddelenia.
Vyvinuli tu tiež chemovakcínu na ochranné očkovanie ľudí, ktorá prešla mnohými skúškami a viackrát sa použila v praxi s veľmi dobrými výsledkami. Zatiaľ je v experimentálnom štádiu.