
Takto vyzerá štruktúra najrozšírenejšieho lieku na svete pod elektrónovým mikroskopom.
júce sa vracaním, stratou pamäti a dezorientáciou. Môže sa skončiť aj smrťou alebo trvalým poškodením mozgových buniek. Každé balenie acylpyrínu musí obsahovať upozornenie na toto nebezpečenstvo.
Acylpyrín však môže aj významne pomáhať. Výskumníci z minnesotskej School of Public Health napríklad zistili, že preventívne podávanie acylpyrínu môže znížiť výskyt rakoviny pankreasu. Tím vedený Kristin Andersonovou k tomuto záveru dospel po sedemročnom výskume zdravia žien po menopauze.
„Pozitívny efekt sme pozorovali v skupine žien, ktoré brali acylpyrín dva až päť dní v týždni,“ povedala Andersonová. Nazdáva sa, že tento všeobecne rozšírený liek môže predísť hroziacej rakovine pankreasu až v 43 percentách. Andersonová označila výsledky za nádejné, povedala však, že ďalšie výskumy by mali upresniť najmä dávkovanie aj čas liečby i typy nesteroídnych antireumatík, vhodných na prevenciu tohto typu rakoviny.
Rakúsky denník Die Presse napísal, že iná štúdia o acylpyríne, zostavená na základe pozorovania 5065 pacientov v 70 zdravotníckych zariadeniach v 17 krajinách sveta, potvrdila vynikajúce účinky lieku pri ochorení srdca a pred jeho operáciami. Nepotvrdili sa ani podozrenia, že prípravok môže vyvolať po operácii vnútorné krvácanie. Úmrtnosť pacientov, ktorí dostávali acylpyrín, bola po operáciách o dve tretiny nižšia ako u pacientov, ktorí prípravok nebrali.
(ač)