Najpopulárnejší internetový vyhľadávač Google v niektorých krajinách odstraňuje z výsledkov vyhľadávania stránky, ktorých obsah považuje za nelegálny alebo „citlivý“ v kontexte danej kultúry. Výskumníci z Centra pre internet a spoločnosť na Harvadskej univerzite objavili viac než sto webových stránok, ktoré sú bežne dostupné cez hlavnú stránku Google.com, pri vyhľadávaní vo francúzskej alebo v nemeckej mutácii vyhľadávača (google.fr, google.de) sa však nezobrazia. Ide najmä o stránky propagujúce rasizmus či popierajúce holokaust.
Predstavitelia Google doteraz nikdy neinformovali o tom, že národné verzie jeho vyhľadávača sa od seba odlišujú a že vyhľadávač dobrovoľne odstraňuje zo svojho indexu stránky, ktoré považuje za nevhodné. V reakcii na harvadský prieskum hovorca Google Nate Tyler povedal, že stránky sa odstraňujú v snahe predísť žalobám proti vyhľadávaču, vždy až po sťažnosti vlády konkrétnej krajiny na špecifický webový server. Ako povedal hovorca, Google nebude zverejňovať, ktoré konkrétne stránky boli vymazané z databázy ani tieto rozhodnutia zdôvodňovať.
Autori výskumu objavili približne 70 stránok, ktoré boli vymazané z francúzskej aj nemeckej verzie vyhľadávača. Ďalších päťdesiat je nedostupných len pre Francúzov. Google obmedzuje aj výsledky vyhľadávania vo svojej švajčiarskej mutácii, podľa rovnakých kritérií ako vo Francúzsku. Zakázané stránky sú registrované väčšinou v doméne .com alebo .org, prípadne i v britskej .co.
Vymazanie rasistických stránok z indexu Google nijako neovplyvňuje ich dostupnosť na internete, výrazne však sťažuje ich vyhľadanie tým, ktorí by ich chceli navštíviť prvýkrát a nepoznajú presnú adresu.
(tba)
http://cyber.law.harvard.edu/
filtering/google/