TOKIO. Tri roky po havárii v japonskej atómovej elektrárni Fukušima sú jej efekty vidieť aj na deťoch žijúcich v jej okolí.
Učitelia aj rodičia vysvetľujú, že deti trávia takmer všetok čas vnútri. To sa odráža na ich fyzickej kondícii, ale aj na psychike. Deti prichádzajú o koordináciu, ktorá sa rozvíja napríklad pri bicyklovaní.
Len 15 minút vonku
Do jesene minulého roka platilo, že deti do dvoch rokov v 50 kilometrovej vzdialenosti od Fukušimy mohli denne vychádzať na maximálne 15 minút, škôlkari na pol hodinu. Hoci nariadenie zrušili, mnoho predškolských zariadení aj rodičov sa ním naďalej riadi.
Deti v okolí Fukušimy nemajú ani tri roky a vedia, čo je radiácia. Mnohé si nezoberú do úst jedlo bez toho, aby sa neuistili, že nie je kontaminované.
Reuters cituje učiteľku z materskej školy, ktorá počula ako jeden škôlkar vyzýval pri krátkom pobyte vonku svojich kamarátov, aby sa „nedotýkali vzduchu“.
Deti majú strach, ale aj problémy s ovládaním sa, nevedia regulovať svoju agresivitu, lebo sú stále zatvorené.
Hoci v okolí Fukušimy vymenili kontaminovanú pôdu aj piesok na detských ihriskách, rodičia preferujú ak v škôlkach zabezpečia pieskoviská vo vnútri.
Dôslednejší ako v Černobyle
Po Fukušime, podobne ako po Černobyle niektorí očakávali aj nárast onkologických ochorení u detí. Experti to však skôr vylučovali, keďže do okolia sa uvolnili výrazne menšie dávky radiácie.
Hoci vzrástol počet detí chorých na rakovinu štítnej žľazy - počet podozrení vzrástol od septembra z 59 na 75 a podľa denníka Guardian 33 prípadov lekári u skúmaných 260-tisíc detí potvrdili, úrady spojitosť odmietajú.
Problémom tiež je, že predtým v Japonsku nik deti na rakovinu systematicky netestoval, nemožno preto povedať, aký výskyt ochorenia v populácii je prirodzený.
„Ak raz začnete používať veľmi citlivé prístroje na hľadanie rakoviny štítnej žľazy u veľkej skupiny detí, tak nevyhnutne narazíte na nárast v počte prípadov," vysvetľuje podľa BBC Šiniči Suzuki z miestnej školy medicíny vo Fukušime.
Čísla však naznačujú, že v okolí Fukušimy je väčší výskyt ochorenia ako inde v Japonsku. Môže to však súvisieť aj s tým, že deti a mládež tam oveľa viac monitorujú a podrobné vyšetrenia odhalia aj drobné lézie bez toho, aby sa zatiaľ choroba prejavovala inak.
Havária, ktorú vyvolalo zemetrasenie a následné cunami sa stala presne pred tromi rokmi.
Autor: tp