SME

Hudobná služba od Google ide aj na Slovensko

Trojica hudobných služieb iTunes, Spotify a Deezer dostane novú konkurenciu od Google. Zaujať chce nižšou cenou a silným zameraním na Cloud.

(Zdroj: Google)

Hudobná služba Hudba Google Play bude čoskoro dostupná aj na Slovensku. Používateľom umožní nakupovať pesničky, celé albumy a za pevný mesačný poplatok aj neobmedzené počúvanie celého hudobného katalógu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dostupná bude ako aplikácia pre mobilné zariadenia so systémom Android a iOS a využívať ju budú môcť ľudia aj vo svojom webovom prehliadači. Používatelia Windows Phone si zatiaľ počkajú.

Prvý mesiac zadarmo

Súčasťou ponuky bude aj väčšina populárnej slovenskej hudobnej produkcie od známych aj menej známych interpretov vrátane skupiny Desmod, Horkýže Slíže, Richarda Müllera, Zuzany Smatanovej či Majka Spirita.

SkryťVypnúť reklamu

Google ponúkne prvý mesiac služby Hudba Google Play Naplno zadarmo, následne si za ňu bude pýtať 5,49 eur mesačne. Do konca apríla je bude možné využiť výhodné predplatné, pri ktorom môžete mesačne ušetriť jedno euro.

Štandardná cena je teda o 50 centov nižšia ako pri službách Spotify a Deezer. Google si pritom v Spojených štátoch pýta 10 dolárov, čo je viac ako na Slovensku.

“Cena za našu službu sa odvíja od konkurencie na trhu,”vysvetľuje výšku poplatku Sami Valkonen, riaditeľ pre medzinárodné hudobné partnerstvá Google Play.

Chcú sa odlíšiť

Google bude vo svojej službe kombinovať klasický predajný systém jednotlivých skladieb so streamovaním žánrovo zaradených rádií či konkrétnych albumov. Okolo akéhokoľvek interpreta alebo konkrétnej skladby si môžete vytvoriť svoje vlastné rádio.

SkryťVypnúť reklamu

Každý nákup bude priradený priamo ku Google účtu, pričom skladby si ich majiteľ budú môcť vypočuť na mobilnom zariadení so systémom Android a iOS či na počítači a notebooku s prístupom na internet.

“Zakúpené skladby si môžete kedykoľvek stiahnuť aj do svojho MP3 prehrávača, sú totiž bez ochrany proti kopírovaniu,” vysvetľuje pre SME Sami Valkonen. “Zároveň sme pre každého pripravili on-line úložisko až pre 20-tisíc skladieb z vlastnej hudobnej zbierky”.

Skladby budú k dispozícii z každého registrovaného zariadenia, ich počet je limitovaný na desať kusov. Svoje výbery skladieb a albumy si ľudia môžu uložiť aj priamo na zariadenie - tento krok umožní počúvať hudbu aj bez pripojenia na internet.

Myslia aj na nezávislých umelcov

Nie sú to ale len veľké vydavateľstvá, od koho si môžete kúpiť skladby. Rovnako ako pri aplikáciách aj tu môžu svoju tvorbu ponúkať nezávislý hudobníci.

SkryťVypnúť reklamu

Google od nich bude vyžadovať len prvotný nízky poplatok a potom je už len na nich, koľko si za svoje skladby vypýtajú. Z každého eura si zoberie 30 centov, zvyšných 70 percent ide priamo umelcom.

V ich rukách je aj samotná správa osobnej stránky. Jednoducho si vytvoria profil, nahrajú súbory s hudbou, nastavia si cenu a môžu predávať skladby alebo celé albumy.

Jednoduchý dizajn

Google bude svoju hudobnú službu ponúkať cez webový prehliadač a Android / iOS aplikácie. Zvyšné mobilné platformy nie sú podporované a firma zatiaľ mlčí aj pri otázke ohľadom samostatných Windows / Mac aplikácií.

Vzhľad webového rozhrania bude jednoduchý, bez zbytočných grafických doplnkov či obrazových efektov. Rovnako sú na tom aj mobilné aplikácie, ktoré vás nezavalia zbytočnými informáciami.

SkryťVypnúť reklamu

app.jpg

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu