SME

Cudzí kybervojaci napádajú aj Slovensko

Štáty si vytvárajú tímy na ochranu pred počítačovými útokmi. Ten slovenský je mladý a problémom môžu byť aj peniaze a ľudia.

Hackeri sa stretávajú na rôznych konferenciách po celom svete.Hackeri sa stretávajú na rôznych konferenciách po celom svete. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ – SITA)

Natanz je malé mestečko v srdci Iránu. Mohlo by byť jedným z množstva obyčajných ospalých osídlení so zhruba desiatimi tisíckami obyvateľov, no nie je. Zistíte to hneď, ak sa pozriete na jadrové zariadenie v jeho blízkosti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hrubé podzemné stavby s niekoľkometrovými betónovými stenami strážia protilietadlové zbrane a vojaci. Tu má iránsky režim svoje centrifúgy na obohacovanie jadrového paliva. Kým krajina hovorí o mierovom využití a elektrine, západné bezpečnostné služby sa obávali vývoja jadrovej zbrane.

SkryťVypnúť reklamu

Je rok 2006. Americké ministerstvo obrany zadáva Národnej bezpečnostnej agentúre (NSA) tajnú úlohu. Má vytvoriť spôsob, ako tieto iránske centrifúgy na obohacovanie uránu napadnúť a spomaliť miestny nukleárny program.

Prvým krokom je podľa amerického denníka New York Times akási virtuálna mapa jadrového zariadenia a dôkladný opis jeho počítačovej siete. Túto úlohu dostáva špeciálne oddelenie v NSA, skupina hackerov známa ako Tailored Access Operations. U kyberšpecialistov na prieniky do počítačových systémov vzniká malvér, útočný škodlivý softvér na špehovanie Iráncov.

Sleduje a zhromažďuje dáta, odpočúva mikrofóny a všetky tieto údaje posiela naspäť do NSA. Vtedy sa údajne zapájajú CIA a jej dodávatelia či izraelské tajné kyberzložky. Rodí sa Stuxnet, napáda iránske centrifúgy a spomaľuje iránsky jadrový program zhruba o tri roky.

SkryťVypnúť reklamu

Útoky u nás sú

Vo virtuálnom priestore už roky neútočia iba náhodní hackeri či zločinecké gangy. Práve malvér Stuxnet sa považuje za okamih, keď sa začalo vážne internetové zbrojenie aj medzi štátmi. Americko-izraelská operácia totiž vytvorila precedens pre štátne útočné kyberzložky a podobné útoky sa odvtedy stali rutinou.

Stuxnet možno bol z prvých odhalených, dnes však poznáme viacero takýchto programov: jeho príbuzných Duqu a Flame, malvér Gauss, ktorý sledoval bankové operácie, zrejme európska Maska, ktorá špehovala úrady, firmy aj ľudí, ruský Uroboros či RedOctober, ktorý zbieral citlivé diplomatické informácie. A podobné útoky hackerov sa nevyhýbajú ani Slovensku.

„Patríme do Severoatlantickej aliancie a Európskej únie, čiže útokom čelíme,“ priznáva pre SME ministerstvo obrany. O detailoch hovoriť nechce.

SkryťVypnúť reklamu

Už minulý rok v lete však rezort rovnako pre tieto noviny priznal, že uvažuje o vytvorení vlastnej kyberjednotky. Bola by druhou, zároveň svoje špecializované laboratórium pre kybernetickú bezpečnosť pripravuje Akadémia ozbrojených síl.

Dnes má Slovensko jedinú známu štátnu kyberjednotku. V roku 2009 vznikol slovenský CSIRT, teda Computer Security Incident Response Team, tím na odpoveď v prípade incidentov spätých s počítačovou bezpečnosťou. Patrí pod ministerstvo financií.

Ministerstvo hovorí, že má výhradne obranný a preventívny charakter, prezradiť, čo presne bráni, však CSIRT ani ministerskí úradníci nechcú. Hovoria iba o citlivých informáciách a kritickej infraštruktúre štátu.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3D5F na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu