Washington 30. októbra (TASR) - Prvá americká vodíková bomba "Mike" vybuchla pred 50 rokmi 1. novembra 1952 o 07.15 hodine na atole Eniwetok na Marshallových ostrovoch v Tichom oceáne. Stalo sa to v čase studenej vojny.
Americká vodíková bomba úplne nového typu mala silu 10,4 megatony, čo bolo 600-krát viac, ako mali atómové bomby, ktoré zničili japonské mestá Hirošima a Nagasaki v auguste 1945.
Pri pokusnom výbuchu bomby "vyrástol" atómový hríb 43 kilometrov vysoký, 12,8 kilometra široký, ktorý vyparovaním odstránil 80 miliónov ton zeminy. Po tomto pokuse nasledoval ďalší pokusný výbuch na atole Bikini v marci 1954.
Vodíková, alebo aj termonukleárna bomba spočíva na princípe fúzie atómových jadier. Týmto javom sa zaoberal už v roku 1940 taliansky fyzik Enrico Fermi, ale v tom čase išlo o technicky ťažko riešiteľnú úlohu.
Termonukleárna fúzia vodíkových izotopov, pri ktorej sa uvoľňuje obrovské množstvo energie a nárazových vĺn, sa dosahuje vysokým nárastom tepla, vyvolaným klasickým jadrovým výbuchom.
Vodíková bomba vznikla v čase, keď v dejinách vládla veľká rivalita medzi veľmocami a medzi - vedcami, zdôrazňuje agentúra AFP.
Po tom, ako v auguste 1949 vtedajší ZSSR uskutočnil prvý test atómovej zbrane, sa americkí vedci a prezident Harry Truman rozhodli, že prejdú na vyššie štádium - na vodíkovú bombu, ktorú vedec Edward Teller nazval "superbomba". Američan maďarského pôvodu, ktorý má v súčasnosti 94 rokov, bol hlavným, ale nie jediným konštruktérom vodíkovej bomby.
Robert Oppenheimer, ktorý riadil projekt vývoja atómovej bomby v Los Alamos v Novom Mexiku počas vojny s nacistickým Nemeckom a Japonskom, sa postavil proti vodíkovej bombe z morálnych dôvodov. Navyše sa obával, že vývoj vodíkovej bomby môže urýchliť preteky v zbrojení.
Sovietsky zväz, najmä vďaka fyzikovi Andrejovi Sacharovovi, vyrobil takúto ničivú bombu v auguste 1953.
Potom vyrobili vodíkovú bombu aj ďalšie veľmoci - v roku 1957 Veľká Británia, v roku 1967 Čína, v roku 1968 Francúzsko a údajne ju má aj Izrael.
Člen Federácie amerických vedcov Michael Levi pre AFP povedal, že je ťažké si predstaviť použitie vodíkovej bomby v súčasnosti. Napriek tomu, "máme ich tisíce". "Americký strategický jadrový arzenál, nepochybne aj ruský, výlučne pozostáva z vodíkových bômb", priznal Levi.