LONDÝN, BRATISLAVA. Ak patríte medzi tých, ktorí používali v rokoch 2008 až 2010 Yahoo Messenger na videotelefonovanie, mali by ste vedieť, že snímky z vášho súkromia sú v archívoch vládnych agentúr.
Yahoo nezabezpečilo dátové toky šifrovaním a britskí špehovia ukladali do svojich dátových centier všetko, čo zachytili.
Znamená to, že v databáze sa ocitli fotografie miliónov používateľov spolu s priradením ich identity k používateľskému účtu. Čísla hovoria o tom, že len za jediný polrok sa na úložisku ocitli snímky od viac ako 1,8 milióna používateľov.
Teraz už stačí iba tváre z fotografií spárovať s tými na Facebooku a vlastník každého účtu na Yahoo je známy svojim menom a priezviskom. Aj napriek tomu, že doposiaľ sa identifikoval ako janko9854. Práve rozoznávanie tvárí bolo cieľom špehovacieho programu s názvom Optic Nerve.
Nie všetky snímky však obsahujú tváre ľudí. Informácie zo zákulisia hovoria, že služba obsahuje mnoho intímnych snímok, nakoľko služba bola populárna aj pre tých, ktorí pod pláštikom anonymity chceli ukazovať viac, ako možno vidieť na ulici. Na mnohých tak existujú snímky, ktoré by neradi ukazovali svetu.
Systém mal pôvodne tieto fotografie z archivácie vyradiť, údajne však jeho algoritmus nebol dostatočne vyspelý, aby tak dokázal urobiť.
Yahoo tvrdí, že o tejto aktivite netušilo. Videokonferencie boli navrhnuté tak, aby pre viacerých účastníkov konferencie prenášal dáta jediný dátový tok. K nemu sa neautorizovane pripájala GCHQ, bez toho aby si ktokoľvek čosi všimol.
Napísala britská BBC.