BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Keď začujete hlas svojho kamaráta, viete si ho hneď predstaviť, dokonca z tónu reči viete aj vycítiť, akú má náladu. Maďarskí vedci tvrdia, že podobne na ľudské zvuky reagujú aj psy. Emocionálne nabité zvuky ako smiech či plač vyvolávali podobnú spätnú väzbu u ľudí aj pri psoch.
Fakty
Ako prebiehal experiment
pre tento experiment špeciálne vycvičili jedenásť psov,
naučili ich, ako nehybne ležať v skeneri magnetickej rezonancie,
zvuky im púšťali cez slúchadlá a sledovali reakciu mozgu.
Magnetická rezonancia podľa štúdie v Current Biology ukázala, že psí mozog sa pri prijímaní takýchto zvukov správa takisto ako ľudský.
„Psy a ľudia žijú v podobnom sociálnom prostredí. Takže nás zaujímalo, či dokážu psy z ľudského hlasu získať aj nejaké sociálne informácie,“ hovorí pre magazín Science Attila Andics, neurológ z Maďarskej akadémie vied na Univerzite Loránda Eötvösa v Budapešti.
Ide o prvú porovnávaciu neurozobrazovaciu štúdiu neprimátov a ľudí.
Vnímajú ľudský zvuk
Na výskume sa zúčastnilo jedenásť špeciálne vytrénovaných psov, išlo prevažne o borderské kólie a zlaté retrievery.
Psy prešli dvanástimi prípravnými tréningmi a siedmimi prieskumami v skenovacej miestnosti. Psy museli najmä naučiť ležať nehybne niekoľko minút v prístroji na magnetickú rezonanciu. Tú istú metódu využili vedci aj na skúmanie mozgu 22 dobrovoľníkov.
Ľuďom aj psom postupne púšťali asi 200 rôznych zvukov, od prírodných hlukov, cez trúbenie áut, štekot až po ľudské zvuky, nie však reč. Časť spánkového laloku, ktorá vníma zvuk, sa aktivovala, keď zvieratá aj človek začuli ľudský zvuk.
Vcítia sa do nálady
„Umiestnenie aktivity v psom mozgu je veľmi podobné tomu ľudskému,“ povedal Andics pre BBC. Podobne reagovali ľudia napríklad na psie kňučanie. Naopak, psy intenzívnejšie vnímajú psie zvuky a takisto menej rozlišujú medzi zvukmi prírody a vokálmi.
„Vieme, že psy sa vedia dobre vcítiť do nálady ich pánov, a vieme, že dobrý majiteľ spozoruje emocionálne zmeny svojho miláčika. Ale až teraz začíname chápať, prečo to tak je,“ hovorí Andics.
„Bolo by zaujímavé sledovať reakciu zvierat nielen na zvuky, ale na slová,“ podotkla podľa BBC Sophie Scottová z Inštitútu kognitívnej neurovedy z University College v Londýne. Doktor Andics sa plánuje tejto oblasti venovať v ďalšom výskume.