LONDÝN, BRATISLAVA. V roku 1942 nariadil Heinrich Himmler vytvorenie entomologického ústavu v meste Dachau. Jeho oficiálnou úlohou bolo nájsť nové prostriedky proti ochoreniu, ktoré prenášali vši a iný hmyz.
Mnohí nemeckí vojaci sa často nakazili týfom a armáda sa obávala, že by sa epidémia mohla šíriť ďalej. Podľa štúdie zverejnenej v časopise Endeavour však mohol mať výskum aj iný cieľ – vytvorenie biologickej zbrane.
Pred koncom vojny v roku 1944 nemeckí vedci skúmali rôzne druhy komárov s cieľom zistiť, ako by mohol hmyz infikovaný maláriou zostať nažive aspoň štyri dni. Nemci chceli komáre prepravovať lietadlami a vypúšťať nad nepriateľskými územiami. Výskum nakoniec odporučil určitý typ komára z rodu Anopheles, ktorý je aj dnes známy pre svoju schopnosť prenášať maláriu na človeka.
„Za projektom boli bizarná zmes Himmlerovho povrchného vedeckého poznania, osobná paranoja, ezoterický pohľad na svet a skutočné obavy o jeho jednotky SS,“ povedal pre Süddeutsche Zeitung autor štúdie biológ Klaus Reinhardt z nemeckej univerzity v Tübingene, ktorý študoval odkryté archívy ústavu v Dachau.
Komáre by navyše v Nemecku prežili len ťažko, vzhľadom na chladné zimy a nedostatok teplých močiarov.
Podľa Reinhardta bol za výskumom entomológ Eduard May, ktorý zomrel v roku 1956. „Podľa mňa May vedel, že robí výskum na vojenský útok,“ povedal podľa časopisu National Geographic Reinhardt.
Keďže Nemecko ešte pred druhou svetovou vojnou v roku 1925 podpísalo Ženevský protokol, musel výskum prebiehať v tajnosti. Podľa Reinhardta je však pre chaos na konci vojny Nemecku nemožné dokázať, že by biologickú vojnu plánovalo.