VIEDEŇ, BRATISLAVA. Líhate si do postele a svoj mobil pripájate na nabíjačku, aby bol pripravený na celý nasledujúci deň. V tej chvíli sa začne diať čosi, na čo čakali vedci. Pridelia vášmu mobilu prácu a ten bude pracovať až do vášho ranného prebudenia.
Všetko toto je možné vďaka aplikácii PowerSleep, ktorá vznikla pri spolupráci Samsungu s Viedenskou univerzitou. Tá v distribuovanej výpočtovej sieti využíva výkon procesora na to, aby prispela k riešeniu vedeckých úloh.
Práca sa aktivuje pripojením k nabíjačke pri dostupnosti WiFi siete. Ak softvér zistí, že nastal ten správny čas, až do spustenia ranného budíčka spracúva drobné výpočtové dávky, aby ich vyhodnotil univerzitný server.
TIP: Odborné recenzie na mobily nájdete aj na Recenzie.SME.sk
Úlohy sa týkajú genetiky, biochémie a ďalších. Každý smartfón sa stane súčasťou výpočtovej siete Berkeley Open Infrastructure for Network Computing, ktorá zoskupuje okrem mobilov aj 60-tisíc stolových počítačov rozmiestnených po celom svete.
Je to ako budovať superpočítač z drobných výkonových fragmentov odfukujúcich na nočných stolíkoch. Ak vám to pripomína kedysi populárne hľadanie mimozemských civilizácií v projekte SETI, viete, o čom je reč.
Podobnú, avšak odlišne fungujúcu aplikáciu používa aj inštitút Cancer Research UK. Ten formou hry predostiera používateľom grafické dáta, pri ktorých majú vizuálne hľadať „asteroidy“ a pracovať s nimi. Kým pre používateľa ide o zábavnú kratochvíľu, pre vedcov sa jedná o výskum, za ktorým stoja tisícky párov očí a prstov ťukajúcich na dotykový displej.
Napísali na serveri CTVnews.ca.