WASHINGTON, BRATISLAVA. Mobily čaká v Spojených štátoch nová povinná výbava. Ak senát schváli pripravovaný zákon, každý zo smartfónov bude ovládateľný na diaľku.
Technológie majú zaistiť, aby zo smartfónov mohli zmazať dáta a premeniť ich na kus elektronického šrotu. Bez toho, aby museli mobilní operátori obmedzovať prístup k sieti prostredníctvom IMEI identifikátora.
Dôvodom je rastúca kriminalita, ktorú spustila éra drahých smartfónov. Aj napriek všetkým doterajším snahám sú drahé mobily príčinou nielen krádeží, ale aj fyzického násilia. Majú vysokú trhovú hodnotu a nie je núdza o ich odbyt. Polícia, úrady ani operátori doposiaľ neukázali, ako vystopovať ich pohyb.
Menej krádeží?
Vzdialený zámok môže znížiť atraktívnosť podobných krádeží. Ak bude fungovať, každý ukradnutý mobil sa na príkaz jeho vlastníka stane kusom nefukčného hardvéru bez hodnoty. To by mohlo kriminalitu utlmiť.
Aj napriek tomu, že takéto technológie existujú nielen pre mobily ale aj pre notebooky a počítače, zatiaľ sa nestali masovým produktom. Vývojári ich pripravili najmä pre podniky, ktoré boli ochotné za zvýšenú bezpečnosť a ochranu zaplatiť.
USA iba pred časom spustili systém, ktorý spája mobilných operátorov pri blokovaní kradnutých mobilov cez ich IMEI identifikátory.
Nič to však nemení na tom, že pri niektorých modeloch ho možno klonovaním meniť a nebráni to ani vývozu ukradnutých mobilov na zahraničné trhy. Nadnárodná databáza blokovaných mobilov chýba.
Miliardy dolárov
Blokovanie priamo na úrovni zariadení tak môže pomôcť. To však musí zlodej urobiť chybu a uskutočniť spojenie s internetom či sieťou operátora, cez ktorú budú inštrukcie k telefónu doručené.
Odhaduje sa, že krádeže mobilov spôsobia ročne v krajine škody vo výške 30 miliárd dolárov.
Napísali na serveri The Register.