HARVARD, BRATISLAVA. Keď termity zakladajú novú kolóniu, nepotrebujú šéfa, ktorý by každému z nich prikazoval. Každý z robotníkov vie, čomu sa má venovať. Kým jedni zásobujú ostatných potravou a ďalší strážia teritórium, iní budujú dômyselnú vežu s ventilačným systémom, ktorý funguje aj pri najmenšom vánku.
Vedci si teraz myslia, že robotika by sa mala uberať práve týmto smerom. Namiesto centrálneho dohľadu a riadenia by každý zo strojov hľadal najefektívnejšiu cestu k tomu, aby skupina dosiahla svoj cieľ.
Akademici z Harvard School of Engineering and Applied Sciences spolu s kolegami ďalších ústavov sa pokúšajú preniesť zručnosť termitov na drobné stavebné roboty. Tie podľa naučených schém vytvárajú drobné stavby, bez toho, aby ich riadila centrálna jednotka.
Funguje to úplne inak ako v ľudských pracovných skupinách, kde sú rozhodnutia a povely na pleciach predáka. Nič také v projekte neexistuje - miniatúrne roboty prenášajú a ukladajú stavebné dielce každý po svojom, aby vytvorili žiadaný výsledok.
Vedci sú presvedčení o tom, že takýto prístup môže byť pre ľudstvo užitočný. Roboty by mohli ukladať vrecia naplnené pieskom pri budovaní protipovodňových bariér, mohli by pracovať v stavebníctve a klásť na seba stavebné súčasti spájané modernými formami mált.
Vedci pracujú na svojom experimentálnom projekte už štvrtý rok a myslia si, že sú blízko k úspechu. Nové spôsoby rozhodovania, algoritmov a práce s dátami by podľa nich mohli ovplyvniť celý svet technológií, vrátane počítačov a softvérov.
Napísali na serveri BBC.