PENTAGON, BRATISLAVA. Linux nájdete v set-top boxe, televízore, domácom smerovači a možno aj v inteligentnej chladničke. Počuli ste však niekedy o tom, že by mohol byť súčasťou vojenskej útočnej pušky? Americká armáda také teraz testuje.
Vybavené sú zameriavacím systémom TrackingPoint, ktorý podľa jeho tvorcov môže zvýšiť úspešnosť zásahu pri prvom výstrele až päťnásobne. Malý linuxový počítač ráta so 16 rôznymi vstupmi, aby pomáhal vojakom pri mierení na ciele.
Najprv treba označiť cieľ na náhľadovom displeji malou bodkou a následne prevezme kontrolu nad spúšťou zbrane počítač. Povolí vystreliť iba vtedy, keď je hlaveň zameraná presne na označený cieľ. Elektronický systém dohliadne na to, aby výstrel nevyšiel nazmar.
To by mohlo pomôcť nielen pri tréningu strelieb a šetrení munície pri ozbrojených konfliktoch, ale aj predísť zraneniam pri zásahoch v prostrediach, kde sa pohybuje civilné obyvateľstvo. Útočná puška umožní vystreliť iba na cieľ, ktorý bol vopred označený.
Systém by mohol pripomínať digitálne fotoaparáty: ak objektív nezaostrí, spúšť môžete stláčať koľko chcete, snímka nevznikne. Technológia však zachádza o kúsok ďalej. Obraz z hľadáčika je streamovaný, takže ho možno zaznamenávať alebo sledovať na niektorom z mobilných zariadení.
Na podobnom projekte pracuje aj DARPA, ktorá sa venuje najmä pôsobeniu vetra a vzdialenosti na balistickú dráhu strely. Firma Lockheed Martin má zasa inú stratégiu: vyvíja samonavádzacie guľky, ktoré sa malými lopatkami počas letu vychyľujú k cieľu.
Napísali na serveri BBC.