BRATISLAVA. Dostanete e-mail. Tvári sa celkom seriózne, žiadna hlúpa reklama na zázračné tabletky či snaha vylákať z vás peniaze. Vyzerá ako odkaz na článok v prestížnych novinách, ako sú Guardian či The Washington Post. A keď tam kliknete, všetko vyzerá v poriadku.
V skutočnosti by ste sa stali obeťou prvého kroku jedného z najdokonalejších počítačových útokov súčasnosti. Následne by váš počítač či mobilné zariadenia napadla Maska, malvér, ktorý nedávno objavili odborníci na počítačovú bezpečnosť.
Pravdepodobne za ním stoja štátne zložky, využíva drahé spôsoby na napádanie jednotlivých zariadení, pokročilo sa maskuje a stvorili ho experti.
Malvér, ktorého cieľom sa stali podľa spoločnosti Kaspersky ambasády, štátne úrady, výskumné laboratóriá, priemyselné a energetické podniky, patrí k najpokročilejším, aké dosiaľ poznáme. Jeho cieľom boli dokumenty, certifikáty a šifrovacie kľúče či informácie o vnútornej štruktúre a zabezpečení rôznych spoločností.
Útočí štát?
„S takýmto malvérom sme sa stretli, aj keď ide o raritnú záležitosť,“ hovorí SME Zuzana Hošalová zo spoločnosti Eset. „Verzií je viac od operačného systému Windows až po OSX na Apple. Jeho úlohou je získavanie osobných dát čiže priemyselná alebo štátna špionáž.“
Útočný kód sa mal objaviť najneskôr niekedy v roku 2007. Pozostáva z viacerých zložiek, vďaka ktorým dokáže špehovať nielen dáta, ale aj jednotlivé stlačenia kláves na klávesnici či sledovať komunikáciu cez Skype.
Niektoré náznaky v jeho kóde ukazujú, že za programom stojí niekto z hispánskeho sveta. Hovorí sa aj priamo o Španielsku.