REDMOND, BRATISLAVA. Ani sloboda a demokracia v Spojených štátoch nie sú zárukou, že internetový vyhľadávač Bing nebude cenzurovať výsledky svojho vyhľadávania. Platí to v prípade, ako zvolíte iný jazyk ako angličtinu. Na zvláštne správanie upozornili aktivisti, ktorí bojujú za web bez cenzúry.
Pri monitoringu výsledkov vyhľadávania si všimli, že Bing nerozlišuje, v ktorej krajine sedíte, ale akým jazykom s ním komunikujete.
Ak sa v USA čínskymi znakmi pýtate na Dalajlámu či inú z tém, ktoré sa snaží čínska vláda udržať mimo verejných diskusií, zobrazia sa vám cenzurované výsledky. Podobne, ako by ste sedeli práve v krajine, ktorá je povestná silnou kontrolou internetového obsahu.
Na takéto praktiky upozornili na blogu Greatfire.org, ktoré všetko zdokumentovali na snímkach zachytávajúcich obrazovku počítača. Charlie Smith, ktorý si tieto praktiky všimol, na ne mal naraziť pri kontrole obsahu na vlastnej webstránke FreeWeibo.com.
„Je to trochu pritiahnuté za vlasy. Na každého Číňana, ktorý komunikuje s prehliadačom v rodnom jazyku, sa pozerá, akoby spadal pod cenzúru a regulácie Číny," hovorí Smith. „Mysleli sme si, že ide o chybu a tak sme napísali do Microsoftu. Opovedali nám, bez komentára."
Stanovisko sa pôvodne nepodarilo získať ani britskému denníku Guardian. Neskôr však prišla firma so stanoviskom, ktorá hovorí o systémovej chybe. Niektoré výsledky vyhľadávania sa tak nemali spracovať správne.
Celé stanovisko Microsoft zaslal aj denníku SME, nájdete ho nižšie.
Napísali na serveri Business Insider.
Stanovisko spoločnosti Microsoft
Stefan Weitz , Senior Director, Bing:
Preskúmali sme tvrdenia uvedené na stránke Greatfire.org
„Po prvé, Bing neuplatňuje právne požiadavky Čínskej ľudovej republiky pri vyhľadávaní mimo územia Čínskej ľudovej republiky. Kvôli chybe v našom systéme sme spustili nesprávnu, výsledky odstraňujúcu, notifikáciu pre niektoré vyhľadávania uvedené v správe. Avšak na výsledky vyhľadávania mimo územia Číny to nemalo žiaden vplyv.
Po druhé, pokiaľ ide o stránku freeweibo.com, naše zistenia ukazujú, že v minulosti bola stránka označená ako nevhodná z dôvodu nízkej kvality alebo obsahu určeného len pre dospelých. Po opätovnom preskúmaní sme však zistili, že stránka je pre začlenenie do siete globálneho vyhľadávania cez Bing prijateľná.
Bing si kladie za cieľ poskytnúť vysoko kvalitné, relevantné vyhľadávanie pre našich užívateľov. Má extrémne vysoké štandardy, ktoré rešpektujú ľudské práva, súkromie a slobodu prejavu.
Spoločnosť Microsoft je signatárom tzv. Global Network Initiative. Tá predstavuje úsilie skupiny spoločností s rôznym zameraním, organizácií občianskej spoločnosti (vrátane skupín podporujúcich ľudské práva a slobodu tlače), investorov a akademikov, ktorí chcú chrániť súkromie na internete a rovnako v tomto priestore podporovať slobodu prejavu.
Ako súčasť nášho záväzku voči HND (hrubému národnému dôchodku), spoločnosť Microsoft striktne dodržiava interné postupy ako reagovať na konkrétne požiadavky vlád, ktoré od nás vyžadujú zablokovať prístup k určitému obsahu. Tieto princípy aplikujeme starostlivo a uvážene na našu verziu Bing vyhľadávača aj pre ľudí z Čínskej ľudovej republiky.“