SME

SETI: Mimozemšťanov nájdeme do roku 2040

V priebehu najbližších desaťročí vedci preskúmajú dostatočné množstvo planét.

Planét ako Zem je veľa.Planét ako Zem je veľa. (Zdroj: VIZUALIZÁCIA – NASA/Ames/JPL-Caltech)

BRATISLAVA. Je rok 1960. Astronóm Frank Drake práve namieril svoj 26-metrový rádioteleskop na blízke hviezdy Tau Ceti a Epsilon Eridani.

Hľadal rádiové stopy po prípadnej rozvinutej mimozemskej civilizácii - a neobjavil nič. Prakticky sa však zrodil systematický program SETI, ktorý vo vesmíre počúva rôzne frekvencie a stopuje prípadných inteligentných mimozemšťanov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vedci teraz odhadujú, že nejakých by mali nájsť v priebehu dvoch desaťročí. Dôvodom je, že okolo roku 2040 preskúmajú asi dva milióny hviezdnych systémov, teda dosť sústav, aby mali skutočnú šancu na nejaký objav. Tvrdil to Seth Shostak na sympóziu amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír na Stanfordovej univerzite.

SkryťVypnúť reklamu

Množstvo svetov

Dnes tušíme o viac ako štyroch tisícoch exoplanét a viac ako tisícku planét v cudzej slnečnej sústave máme potvrdenú. Vedci pritom už našli aj niekoľko svetov, na ktorých by teoreticky mohli existovať podmienky vhodné na život. O žiadnej forme života mimo Zeme však dosiaľ nevieme.

„V konečnom dôsledku má zrejme každá piata hviezda planétu, na ktorej by sa mohol objaviť život,“ povedal podľa Space.com Shostak z Inštitútu SETI.

„To je ohromné množstvo. Znamená, že len v našej galaxii sa pohybujeme v desiatkach miliárd svetov pripomínajúcich Zem.“

Ako hľadať

Načúvanie mimozemskému vysielaniu je iba jedným zo spôsobov, ako pátrať po ďalekom živote. Sústreďuje sa na rozvinuté spoločnosti, no existencia mimozemských mikróbov je podstatne pravdepodobnejšia.

SkryťVypnúť reklamu

Jednoduché organizmy by sme mohli objaviť napríklad aj na Marse či niektorých mesiacoch veľkých planét. Napokon, na našej planéte sa podobný život vyskytol už takmer pred štyrmi miliardami rokov.

Ďalšou možnosťou je hľadanie stôp v atmosfére vzdialených exoplanét. Pomôcť by mohla nová generácia vesmírnych ďalekohľadov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vizualizácia projektu Fizz Park.

Investor Fizz Parku presvedčil úradníkov z bratislavského magistrátu.


3
Karol Duchoň na Bratislavskej lýre v roku 1984.

Špeciálna relácia bude venovaná legende.


15
Tadej Pogačar.

Slovenský cyklista Lukáš Kubiš preteky nedokončil.


1
Daniel Bombic po skončení neverejného zasadnutia na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici.

Ku komunikácii iných orgánov sa nevyjadruje.


TASR 41
SkryťZatvoriť reklamu