SME

Islanďania skúsia novú virtuálnu menu auroracoin

Ostrovná krajina sa stále nespamätala z kolapsu ekonomiky z roku 2008. Pomôcť mu má mena podobná bitcoinu.

(Zdroj: Ilustračné - Stock.XCHNG)

Článok sme nahradili článkom z tlačeného vydania denníka SME o 17:53

REYKJAVÍK, BRATISLAVA. Koncom marca dostane každý obyvateľ Islandu 31,8 auroracoinu. Aj keď zatiaľ ide len o bezcennú virtuálnu menu, jej tvorca tvrdí, že Islanďania sa vďaka nej vyhnú diktátu bankárov prepojených na najvyššiu politiku v krajine, ktorí priviedli ostrovný štát k ekonomickému kolapsu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mena má rovnaký základ ako oveľa známejší bitcoin, ktorý vznikol v roku 2009 a najmä v minulom roku jeho hodnota výrazne narástla. Založil ho človek alebo skupina ľudí pod pseudonymom Satoši Nakamoto, o jeho skutočnej identite sa veľa nevie.

SkryťVypnúť reklamu

Auroracoin

  • Virtuálna mena dostala názov podľa polárnej žiary, po latinsky Aurora borealis.

  • Fungovať bude na základe litecoinu, virtuálnej meny podobnej bitcoinu, ktorou sa platí prostredníctvom decentralizovanej P2P siete.

  • V marci dostane 330­tisíc Islanďanov spolu asi 10,5 milióna auroracoinov. Tie zatiaľ nemajú žiadnu hodnotu.

Nesvätá aliancia

Podobne záhadná je aj postava za auroracoinom. Podpisuje sa ako Baldur Odinsson, aj keď v islandskom registri obyvateľov sa takéto meno nenachádza, píše portál Wired. Aj jeho firma sídli v Paname, o svojich ďalších aktivitách hovoriť nechce.

O to radšej rozoberá svoje plány na oslobodenie Islanďanov spod diktátu „nesvätej aliancie“ vlády a bánk, ktoré sú označované za príliš veľké na to, aby padli. „Musíme zobrať moc politikom a vrátiť ju ľuďom. Kryptomeny sú veľmi dôležitým medzníkom v tomto boji. Prinášajú nádej na novú éru slobodných mien, ktoré budú imúnne proti zasahovaniu politikov,“ napísal Baldur na stránke auroracoinu.

SkryťVypnúť reklamu

Island sa ešte stále nespamätal z krízy, ktorá tam naplno vypukla v roku 2008 po bankrote jeho bánk. Tie vo veľkom podnikali v zahraničí, kde mali záväzky deväťkrát presahujúce veľkosť islandskej ekonomiky. Keď prišla kríza, banky skolabovali.

Veritelia z cudziny začali vymáhať svoje peniaze, ktoré už banky nemali, a preto sa obrátili na vládu. Islanďania v referende odmietli zaplatiť za dlhy týchto bánk.

Súčasťou opatrení, ktoré mali zastaviť odlev peňazí z ostrovnej krajiny, bola aj kontrola kapitálu. Zákon zakazuje výmenu islandských korún za inú menu. Opatrenie, ktoré malo byť dočasné, platí už viac ako päť rokov, aj keď v poslednom roku začala stále slabá islandská ekonomika mierne rásť.

Islandská koruna pritom mala prolémy už predtým. Od roku 1960 stratila v porovnaní s americkým dolárom 98 percent svojej hodnoty.

SkryťVypnúť reklamu

Baldur preto tvrdí, že zavedenie meny nezávislej od vlády pomôže Islandu. Pre kontrolu kapitálu si Islanďania nemôžu koruny legálne zameniť ani za bitcoiny, preto je podľa neho riešením len vznik úplne novej meny.

Pokusná krajina

Island je na podobné pokusy vhodný aj preto, že má len 330­tisíc obyvateľov, ktorí sú vzdelaní a naučení využívať moderné technológie. Ako napísala BBC, projekt je možný vďaka predchádzajúcej vládnej iniciatíve, ktorá dala každému Islanďanovi identifikačné číslo, a to sa dá overiť v databáze.

Aj tak bude pre väčšinu z nich auroracoin prvou skúsenosťou s virtuálnou menou. „Vyskúšajú si systém, budú si posielať mince najprv pre zábavu a postupne naberú reálnu ekonomickú hodnotu,“ citoval Baldura portál Vice.

Po úvodnom uvoľnení auroracoinov sa k nim ľudia už budú môcť dostať len výmenou alebo dolovaním podobne ako pri bitcoinoch, kde počítače zapojené do siete zabezpečujú fungovanie virtuálnej meny, za čo je užívateľ odmenený novými peniazmi.

SkryťVypnúť reklamu

Island môže byť pokusnou krajinou, z ktorej sa môžu poučiť ďalšie, ktoré sa ocitli v podobných problémoch. „Podobné schémy vznikajú v ďalších krajinách, ktoré majú skúsenosti s nezvládnutím ekonomiky. Vzniká írska verzia auroracoinu a viem si predstaviť, že by to fungovalo aj v Argentíne,“ povedal Baldur.

Napísali na serveri Coindesk.com.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu