ARMONK, BRATISLAVA. Vyzerá to ako plán, ktorý má zmysel. IBM chce využiť výpočtový potenciál svojho superpočítača Watson, aby pomáhal africkým firmám, akademikom a samosprávam pri riešení ich problémov.
S ohromnou výpočtovou silou a schopnosťou hľadať závislosti medzi veličinami, má superpočítač nájsť odpovede na otázky, ktoré trápia miestny trh. Rozumie ľudskej reči, takže je prístupný aj takým úlohám, pre ktoré nie je nutné písať zložité algoritmy.
Scenárov je viacero. Expertný systém by mohol vyhodnocovať cykly počasia a spôsoby pestovania plodín, aby farmári dosiahli vyššiu úrodu. Analýzou slabej prepravnej siete zase môže pomôcť v nájdení lepších trás, no pomôcť môže aj pri výskumoch a vede.
Prednosťou Watsona je, že sa dokáže prehrýzť cez veľké množstvá dát a nájsť medzi nimi závislosti, ktoré ľuďom unikajú. Odborníci sú presvedčení, že projekt môže pomôcť pri vzdelávaní aj starostlivosti o zdravie. Priniesť by mohol rovnaký prelom, aký spôsobilo elektronické bankovníctvo vo svete financií.
IBM už má za sebou niekoľko menších projektov s partnermi z afrického kontinentu, očakáva však ďalšie. Lekári, sestry či pracovníci v teréne budú využívať expertný systém na to, aby diagnostikovali choroby a identifikovali najvhodnejší spôsob liečby.
Aj keď je Watson jedinečný svojim výkonom a expertným systémom, doposiaľ firme nepriniesol mnoho tržieb. Aj napriek tomu, že využíva technológie umelej inteligencie, do firemnej kasy IBM priniesol za posledné tri roky iba 100 miliónov dolárov.
Firma preto buduje nový obchodný tím, ktorý by mal s investíciou 1 miliardy dolárov otvoriť technológiu trhu, aby si superpočítač na seba začal zarábať.
Napísala britská BBC.