BRATISLAVA. Je to miesto, kde by ste nedokázali poriadne odhadnúť ročné obdobie. Dáta z vesmírneho observatória Kepler totiž ukázali vzdialenú a nestabilnú exoplanétu, ktorá sa príliš pohybuje. Nielen okolo svojej materskej dvojhviezdy, ale pohybuje sa aj náklon jej rotačnej osi.
V priebehu jedenástich rokov sa tento náklon z nášho pohľadu mení zhruba o tridsať stupňov, v prípade Zeme pritom precesia trvá 26-tisíc rokov.
„Prezreli sme dáta z Keplera, ktoré nazbieral asi za 1500 dní,“ hovorí v tlačovom vyhlásení NASA astrofyzik Veselin Kostov, ktorý viedol analýzu. „Videli sme tri tranzity za prvých 180 dní, a potom 800 dní nič. Napokon sme narazili na päť tranzitov za sebou.“
Exoplanéta Kepler-413b leží viac ako dvetisíc svetelných rokov ďaleko od Zeme v súhvezdí Labuť. Oranžového a červeného trpaslíka obehne podľa amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír asi za 66 dní a patrí medzi superneptúny. Planéta je tak výrazne hmotnejšia ako Zem, zároveň je tam príliš teplo na to, aby na jej povrchu mohla jestvovať voda v kvapalnom skupenstve.
Astronómovia predpokladajú, že za zvláštnym správaním planéty môžu byť ďalšie, dosiaľ neznáme telesá v systéme. Prípadne neďaleká tretia hviezda.
Po kliknutí infografiku zväčšíte. FOTO - NASA, ESA a A. Feild (STScI)