Viac ako tretinu Rusov, ktorí zomreli mladší ako 55 rokov, zabila vodka, zistili britskí vedci.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
MOSKVA, BRATISLAVA. To, že Rusi pijú veľa vodky, nikoho neprekvapí. Teraz však vedci ukázali, aký ničivý následok to má na ruskú spoločnosť.
Viac ako tretina mužov, ktorí zomrú pred dosiahnutím veku 55 rokov, zomrú na následky pitia vodky. Tvrdí to štúdia publikovaná v medicínskom časopise The Lancet.
Vedci sledovali asi 151-tisíc dospelých mužov v troch ruských mestách v rokoch 1999 až 2010. Pýtali sa ich, koľko alkoholu vypijú, a keď po rokoch 8-tisíc z nich zomrelo, skúmali prečo.
Zistili okrem iného aj to, že riziko smrti pred 55. narodeninami je pri mužoch, ktorí priznali, že za týždeň vypijú jeden a pol litra vodky, 35percentné.
Opijú sa a pokračujú
Šéf výskumu Richard Peto z Oxfordskej univerzity povedal, že priemerný dospelý Rus vypije ročne asi dvadsať litrov vodky, kým bežný Brit len tri litre tvrdého alkoholu.
„Rusi jednoznačne pijú veľa, ale to, čo ich najviac zabíja, je spôsob, ako pijú. Úplne sa opijú z vodky, no aj tak pokračujú v pití,“ povedal pre Guardian.
Ukazuje sa to aj na priemernej dĺžke dožitia. V Rusku je to u mužov len 64 rokov, čo krajinu zaraďuje v tejto štatistike medzi 50 najhorších krajín na svete.
„Tradične veľa sa pije aj vo Fínsku či v Poľsku, ale nikde nie je riziko smrti také veľké ako v Rusku,“ dodáva Peto. Na Slovensku je očakávaná dĺžka života u mužov asi 72 rokov.
Pomer úmrtí v dôsledku alkoholu sa v posledných tridsiatich rokoch menil, tak ako sa menili štátne obmedzenia a stabilita v krajine.
V roku 1985 sovietsky líder Michail Gorbačov drasticky znížil produkciu vodky a zakázal ju predávať pred obedom. Spotreba aj počet úmrtí vtedy klesli asi o štvrtinu.
Očakávané pitie
Po páde komunizmu začalo pitie alkoholu opäť stúpať. Počet úmrtí mladých alkoholikov sa zdvojnásobil. Ďalšie obmedzenia zaviedol v roku 2006 Vladimir Putin, spotreba alkoholu klesla asi o tretinu.
V Rusku je však okrem vodky dostupnej v oficiálnom predaji rozšírená aj pálenka, ktorá sa vyrába doma. A v krajine naďalej pretrváva vysoká tolerancia spoločnosti k alkoholu.
„Kým ste schopný fungovať, nikto si o vás nemyslí, že pijete nadmerne. Zdá sa, že v Rusku sa od vás skrátka očakáva, že budete veľa piť, je to súčasť života,“ povedal pre Guardian profesor epidémiológie David Leon.
doi:10.1016/S0140-6736(09)61034-5