LONDÝN, BRATISLAVA. Vedci už zistili, že aerobik či rýchla chôdza môžu zlepšiť podmienky ľudí, ktorí majú cukrovku. Najnovšia štúdia publikovaná v časopise Plos Medicine teraz navrhuje doplniť cvičenie väčšou záťažou.
Vedci zistili, že posilňovanie svalov znižuje riziko vzniku cukrovky typu 2. Tá je najčastejšou formou rozšíreného ochorenia.
Lekári z Harvardovej školy medicíny skúmali stotisíc amerických zdravotných sestier vo veku 24 až 55 rokov počas ôsmich rokov. Počas tohto obdobia viac ako 3400 žien dostalo cukrovku. Potom, čo zohľadnili faktory ako diétu alebo rodinnú históriu, zistili, že ženy, ktoré posilňovali, znížili riziko vzniku cukrovky o 40 percent.
Konkrétne, približne 150 minút posilňovania svalov aspoň raz týždenne znižuje pravdepodobnosť vzniku cukrovky najmenej o tretinu. Alternatívou je aj joga, ktorá má na vznik cukrovky tiež vplyv, hoci o niečo menší.
Štúdia má však viacero nedostatkov. Predovšetkým to, že vedci študovali len belošky.
„Aj napriek obmedzeniam, ktoré tento výskum má pre všetky ženy, podčiarkuje, že aktivita, zdravý životný štýl môžu pomôcť znížiť riziko vzniku cukrovky typu 2,“ povedal podľa BBC lekár Richard Elliott.