SME

Asus vytvoril lacného transformera, chýba mu úložný priestor

Z nevýkonných a obmedzených prístrojov sa dnes stali šikovné mobilné zariadenia. A ponechali si nízku cenu.

(Zdroj: Asus)

Asus Transformer Book T100

Páči sa nám:

kompaktné rozmery, dobrý výkon, režim tabletu, cena

Nepáči sa nám:

pomalý disk s malou kapacitou

Cena:

od 349 eur

Hodnotenie:

7,3

Produkt na test zapožičala spoločnosť Asus

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď v roku 2007 uviedol Asus na trh prvú generáciu netbookov, dokázal pri malých nákladoch vytvoriť použiteľný maličký notebook. A hoci boli základné modely vhodné skôr na ukážku možností ako na bežné používanie, zatriasli trhom s mobilnými zariadeniami.

Dnes by ste už klasické netbooky hľadali v ponuke obchodov márne. Posun vo vývoji hardvéru umožnil vzniknúť malým notebookom s plnohodnotnými mobilnými procesormi a displejmi s uhlopriečkou väčšou, ako dnes už nepoužiteľných sedem palcov.

SkryťVypnúť reklamu

Netbook, ktorý sa zmení na tablet

Asus Transformer Book T100 je netypické zariadenie, ktoré najviac pripomína práve spomínané netbooky. Je rozmerovo kompaktné, má v sebe procesor Intel Atom a prenesiete ho aj v menšej taške (či väčšej kabelke).

Zásadné zmeny sú dve - jednoduchým zatlačením oddelíte klávesnicu a v rukách vám ostane šikovný tablet s 10,1-pacovou dotykovou obrazovkou. Nič nové, čo by sme tu už nevideli, no väčšinou to nájdete len pri drahých Windows zariadeniach - a nie pri notebooku za 349 eur.

Zamrzí len nevyužitie klávesnice na rozšírenie kapacity batérie. Jedinou výhodou je voliteľná verzia s 500 gigabajtovým diskom, ktorá je drahšia o približne 50 eur.

Páči sa nám aj stabilita zariadenia. Notebooky s odoberateľnou klávesnicou vždy trpeli tendenciou preklápania sa, hlavne pri dotykovom ovládaní. Asus T100 ale len tak ľahko neprevrhnete.

SkryťVypnúť reklamu

t100-1_r9197.jpg

Plast neprekáža

Hliník a iné kovové materiály si výrobca šetrí pre prémiové zariadenia. Testované zariadenie je tvorené výhradne z plastu a vidieť na ňom odtlačky.

Pevnosť je dobrá, bez slabých častí či iných nedostatkov. Spájanie a odpájanie tabletu s klávesnicou je jednoduché, no zároveň pevné, bez zbytočnej vôle.

Menšie rozmery displeja ale majú vplyv na použitú klávesnicu. Jednotlivé klávesy sú menšie ako pri bežných notebookoch a ak ste pred rokmi používali netbooky, viete, o čom hovoríme. Pri bežnom surfovaní na internete vám to nemusí prekážať, no písanie väčšieho textu bude nepohodlné.

Ak vám to nevyhovuje, môžete použi’t externú klávesnicu, ktoru pripojíte buď cez Bluetooth, alebo USB 3.0 konektor. Ten je zároveň jediným konektorom v základni, zvyšný micro HDMI a micro USB nájdete v tele tabletu.

SkryťVypnúť reklamu

t100-2_r2926.jpg

Výkon ako lacný notebook

Parametre

  • Štvorjadrový Intel Atom Z3740
  • Integrovaný grafický čip
  • 2 gigabajty RAM
  • 32 gigabajtov flash pamäť
  • 10,1 IPS HD displej, dotykový
  • Wi-Fi, Bluetooth 4.0, USB 3.0, micro USB, micro HDMI
  • Hmotnosť 1,08 kg
  • Windows 8.1 32-bit

Intel sa nikdy nesnažil prezentovať procesory Atom ako výkonné riešenie určené pre náročnú prácu. Najnovšia generácia však prešla mnohými zmenami, je výkonnejšia, má spotrebu len 2 watty a lepšie si poradí s modernými aplikáciami.

Procesor má štyri jadrá a integrovanú grafickú časť, ktorá pochádza z desktopovej verzie procesorov rodiny Ivy Bridge. No jej štvrtinový výkon spolu s len dvoma gigabajtami operačnej pamäte nedokáže plynule rozhýbať ani graficky stredne náročné hry.

Zábavu si preto skrátite buď multimédiami, alebo nenáročnými hrami z oficiálneho Windows obchodu. Pri bežných aplikáciách problém nepocítite, prehliadanie webu je plynulé, zvládnuť sa dá aj úprava fotografií či práca v kancelárskom balíku.

SkryťVypnúť reklamu

Najviac vás ale bude obmedzovať úložný priestor. V základnej výbave nájdete 32 gigabajtovú flash pamäť s podpriemerným výkonom. Navyše, samotný systém a základné aplikácie si z neho odkroja viac ako polovicu, takže na nejaký filmový alebo fotografický archív môžete rovno zabudnúť.

Na batériu aj viac ako 10 hodín

Viac ako desaťhodinová výdrž na jedno nabitie už dnes nikoho neprekvapí, no to ste ešte nevideli použitú nabíjačku. Tá vyzerá rovnako ako nabíjačka zo smartfónu a má aj rovnaký micro USB konektor.

Pre rýchle nabitie ale budete potrebovať 10 wattový originál, no v prípade krízy si vystačíte aj s bežnou nabíjačkou, akých máme všetci niekoľko. Navyše, vďaka nízkej spotrebe sa zariadenie vôbec neprehrieva a je úplne tiché aj pri maximálnom vyťažení.

SkryťVypnúť reklamu

Pri bežnej kancelárskej práci s bezdrôtovým prístupom na internet budete nabíjať približne raz za desať hodín. Pozeranie filmov je náročnejšie na výkon procesoru a výdrž skráti o približne tri hodiny.

Za tú cenu sa oplatí

Je jedno, ako sa na Asus T100 pozeráte. Či už je to netbook s odoberateľnou klávesnicou, alebo tablet s doplnkovou klávesnicou, stále máte v rukách zaujímavé mobilné zariadenie so systémom Windows 8.1.

Chváliť sa s ním môže hlavne Intel, ktorého čip ho poháňa. Aj napriek zlým krokom z minulosti sa mu totiž podarilo vyrobiť klasický x86 procesor s parametrami mobilných ARM čipov.

Asus T100 je vďaka nemu presne to, čo od lacného ultramobilného zariadenia s Windows čakáte - nebude vás deprimovať nízkym výkonom, nemusíte ho neustále nabíjať a a spustíte tu všetky svoje bežné Windows aplikácie.

SkryťVypnúť reklamu

Výsledky

PCMark 8

Home score

1623

Work score

2657

Crystal Disk Mark 3.0

Rýchlosť čítania

71 MB/s

Rýchlosť zápisu

33 MB/s

Cinebench R10

1 CPU score

936

x CPU score

3259

Výdrž batérie

Práca + Wi-Fi (čas)

10:22

Ďalšie odborné recenzie na ultrabook Asus Transformer Book T100 nájdete na Recenzie.SME.sk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR 1
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
Ilustračná fotografia.

Išlo o rituál kosmesis.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu