PEKING, BRATISLAVA. Čínske mesačné vozidlo Yutu, Nefritový králik má na našej prirodzenej družici problémy. Miestne úrady priznali, že narazili na mechanickú abnormalitu v ovládaní a vedci už chystajú nápravu. Podľa čínskej tlačovej agentúry Nová Čína je dôvodom zložité mesačné prostredie.
Rover sa cez víkend chystal na svoju druhú nočnú hibernáciu. Na Mesiaci totiž deň i noc trvajú zhruba štrnásť dní a dochádza počas nich k výrazným teplotným výkyvom.
Kým počas dňa býva podľa Space.com na mesačnom povrchu aj sto stupňov, počas noci teploty klesajú až na mínus 173 stupňov Celzia. Je preto bezpečnejšie, keď sa počas noci Slnkom poháňané vozidlo aspoň čiastočne vypne.
Problémy sa však objavili v sobotu, keď sa malo vozidlo druhý raz prepnúť práve do takéhoto bezpečného stavu. Viac podrobností o problémoch však Čína neprezradila. Prekvapením je už dokonca to, že nejaké ťažkosti krajina vôbec verejne priznala. Nefritový králik mal fungovať najmenej tri mesiace.
Čínska mesačná misia Čchang-e 3 pristála 14. decembra. Kým orbiter ostal na obežnej dráhe, na povrch sa vybral Nefritový králik. Po úspešnom pristátí na Mare Imbrium sa Čína stala len treťou krajinou - po Sovietskom zväze a Spojených štátoch - v histórii, ktorej sa na Mesiaci podarilo hladko dosadnúť a poslať tam vedecký prístroj. Pristátie bolo zároveň prvé od roku 1976.
Nefritový králik má na palube štvoricu vedeckých prístrojov. Radarom bude skúmať podložie, röntgenovým spektrometrom, infračerveným spektrometrom a panoramatickou kamerou zase oblohu.