Londýn 25. októbra (TASR) - Americkým astronómom sa možno podarilo objaviť oblasť, v ktorej sa z plynov rodí obrovská extrasolárna planéta. V časopise Nature píšu o pozorovaní plynového disku, ktorý obklopuje hviezdu vzdialenú od Zeme 320 svetelných rokov. Žiarenie tohto disku naznačuje, že niekde v jeho vnútri vzniká plynný obor podobný Jupiteru.
Astronómovia doteraz objavili asi sto extrasolárnych planét, väčšinou obrov ako Jupiter alebo Saturn. O ich vzniku zatiaľ nevieme skoro nič. Malé planéty podobné Zemi môžu vzniknúť za niekoľko miliónov rokov z plynného a prachového materiálu v okolí mladej hviezdy, veľké plynné planéty však potrebujú až desiatky miliónov rokov.
Odpovede môžu teda priniesť dlhodobejšie pozorovania mladých hviezd, aké robili aj Sean Brittain a Terrence Rettig. Pomocou infračerveného ďalekohľadu Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) na Havaji sledovali relatívne mladú hviezdu HD141569, obklopenú plynným diskom.
Charakteristické emisné čiary v žiarení ukázali, že tento disk tvorí oxid uhoľnatý, ktorý začína vo vzdialenosti 17 astronomických jednotiek (AJ) od hviezdy a siaha do vzdialenosti najmenej 50 AJ. Vo vnútri rádia 17 AJ je relatívne málo prachových častíc.
Vedci objavili aj emisné čiary molekuly H3+, ktorú tvoria tri vodíkové atómy. Tento ión sa nedávno našiel aj v atmosférach Jupitera, Saturna a Uránu. Brittain a Rettig sa domnievajú, že molekula sa vyskytuje hlavne v tesnej blízkosti hviezdy, pretože reakcia s oxidom uhoľnatým by ju zničila.
Astronómovia na základe týchto zistení predpokladajú, že v blízkosti hviezdy HD141569 už vznikol predchodca plynnej planéty. Vysvetľovalo by to prítomnosť molekuly H3+ a relatívne prázdny priestor v blízkom okolí hviezdy, ktorý "vyzametala" rodiaca sa planéta. Či sa tento predpoklad potvrdí, ukážu ďalšie pozorovania hviezdy a jej plynného disku.