REDMOND, BRATISLAVA. Ak používate služby Microsoftu na pôde Európskej únie, nemusí to ešte znamenať, že vaše dáta budú aj tak uložené v dátovom centre pod kontrolou Spojených štátov. Už čoskoro sa budete môcť rozhodnúť, pod akú právnu ochranu svoje súkromie zveríte.
Takýto scenár navrhuje právne oddelenie Microsoftu, ktoré chce obnoviť dôveru používateľov vo férový prístup firmy. Reaguje tak na lavínu informácií o tom, ako americká štátna služba NSA monitoruje dáta, ktoré cestujú medzi používateľmi a servermi technologických spoločností v USA.
„Ľudia by mali mať možnosť vedieť, či ich dáta podliehajú právnym normám a prístupu vlád iných krajín. Súčasne by mali vedieť o tom, kde sa ich dáta nachádzajú,“ povedal Brad Smith, šéf právnych zástupcov firmy Microsoft.
Možnosť voľby by pre Európanov znamenala možnosť chrániť svoje súkromie pred USA napríklad v Írsku, kde má Microsoft rozsiahle úložiská.
Podobná myšlienka je však blízka aj firmám Apple, Facebook, Google a Twitter, ktorí spoločne pripravujú reformu. Mohla by zmeniť spôsob, akým pristupujú vlády k sledovaniu internetu. Žiadajú transparentnosť a obmedzenie hromadného zberu dát.
Pred verejnosťou zostávajú aktivity vládnych agentúr skryté. Technologické spoločnosti pri príkazoch a rozhodnutiach zaväzujú mlčanlivosťou, mnoho neprezradia ani pravidelné štatistiky o počtoch žiadostí.
Napísala agentúra Reuters.