BRATISLAVA. Na prvý pohľad to pripomína obrovskú sieť. Táto pavučina vlákien sa však tiahne naprieč celým vesmírom a ukazuje, ako je v ňom rozložená hmota i ako sú kozmické štruktúry navzájom poprepájané.
Teraz astronómovia uvideli jedno z takýchto vlákien. Pomohol im v tom exotický kvazar, ktorý zvýraznil štruktúru dlhú až dva milióny svetelných rokov. A zároveň priniesol záhadu, na ktorú súčasná veda nemá dobrú odpoveď.
Kvazar zasvietil
Najrozšírenejšie vysvetlenie to opisuje zhruba nasledovne: keď sa po veľkom tresku začal ochladzovať vesmír, tmavá hmota vytvorila akési vlákna, ktoré sa naprieč kozmom poskladali do obrovskej pavučiny hmoty. Na miestach, kde sa tieto vlákna preťali a kde bola výraznejšia gravitácia, sa zhlukovala bežná, viditeľná hmota. Napokon z nej vznikli hviezdy, galaxie aj ich kopy.
„Keď sa pozrieme na nočnú oblohu, vidíme tieto galaxie,“ vysvetľuje pre New Scientist Sebastiano Cantalupo z Kalifornskej univerzity. „No väčšina vesmíru je jednoducho tmavá.“
Astronómovia takúto sieť hmoty v ďalekom vesmíre zväčša nevidia. Plyn je príliš chladný na to, aby ho zachytili naše prístroje.
Teraz im podľa štúdie v magazíne Nature pomohol drobný vesmírny trik. Žiarenie z asi desať miliárd svetelných rokov vzdialeného kvazaru - zrejme zo superhmotnej čiernej diery v strede galaxie - im takéto vlákna zvýraznilo.
Priveľa hmoty?
Objavené vlákno však postavilo odborníkov pred nový problém.
Podľa havajských ďalekohľadov sa v ňom nachádzalo prinajmenšom desaťnásobne viac hmoty, ako naznačovali predchádzajúce simulácie. Možným vysvetlením tak je aj to, že naše hypotézy o formovaní podobných vlákien sú nesprávne.