MOUNTAIN VIEW, BRATISLAVA. Elektronika vo veľkosti drobnej trblietavej šupinky a anténa tenšia ako ľudský vlas. Vďaka neutíchajúcej miniaturizácii sa môžu moderné technológie priblížiť k ľudskému telu na dotyk. Svoje o tom vie aj Google, ktorý ohlásil úspechy vo svojom výskume.
Vývojárom sa podarilo skonštruovať kontaktnú šošovku, ktorá má schopnosť vyhodnotiť množstvo glukózy tekutina obaľujúcej oko a upozorniť na pokles pod prednastavenú hodnotu. Ak sa tak stane, v zornom poli človeka sa rozsvieti miniatúrna LEDka, ktorá ho upozorní na nebezpečenstvo.
Snímač je spolu s anténou a elektronikou umiestnený medzi dve vrstvy kontaktnej šošovky, v ktorej je miniatúrny otvor. Cez ten sa dostávajú slzy k samotnému senzoru. Každú sekundu sa uskutoční nové meranie, ktoré si vystačí s jediným microwattom energie. Tú získava kontaktná šošovka z náboja statickej elektriny.
Zdravotníci hovoria o tom, že do roku 2035 bude cukrovkou trpieť každý desiaty obyvateľ planéty, ktorému by takáto technológia mohla zjednodušiť život. Dnes sú pacienti odkázaní na opakované merania cukru zo vzorky krvi, alebo nosia pod pokožkou implantovaný bezdrôtový senzor, ktorý robí takéto merania.
Vďaka inovácii by im stačilo nosiť iba kontaktné šošovky, ktoré by ich včas na zmeny upozornili. Vývoj stále prebieha a šošovku čaká séria klinických testov pre jej zdokonalenie.
Napísali v magazíne Digital Trends.