VIEDEŇ, BRATISLAVA. Pred štyristo rokmi z Európy prakticky zmizli. No s podporou Európskej únie sa ochranári už roky pokúšajú vrátiť ibisa skalného do jeho pôvodného prostredia.
Okrem iného kŕdle učia, ako migrovať. Niekoľko z takýchto ciest za ultraľahkými lietadlami využili v roku 2011 aj vedci.
Vďaka tomu teraz podľa štúdie v magazíne Nature zistili, prečo sa po oblohe vtáky presúvajú vo formácii pripomínajúcej písmeno „V“.
Vtáky tak šetria energiu a aby ju mohli vôbec ušetriť, musia sa pohybovať extrémne presne vo vzdušných prúdoch a víroch. Dokonca presnejšie, než boli odborníci dosiaľ ochotní pripustiť.
Energia či predátory?
Dosiaľ jestvovali dve dominantné hypotézy, ktoré vysvetľovali synchronizovaný let vtákov.
Jedna hovorili o možnom šetrení energie, druhá, že to môže byť dobrá ochrana pred útokmi predátorov. Tím Stevena Portugala sa preto spojil s rakúskymi ornitológmi.
Štrnástim mladým ibisom pripevnili na chrbát prístroje a sledovali ich počas letu zo Salzburgu do talianskeho Toskánska.
Prístroje sledovali presnú polohu zvierat a zaznamenávali ich údery krídel. Následná analýza dát prezradila podrobnosti letu.
Presné miesto
Vedci zistili, že vtáky sa postupne zoraďujú trochu bokom za predchádzajúcim jedincom či vedúcim jedincom kŕdľa, aby tak zachytili stúpajúce vzdušné prúdenie za koncami krídiel. A zoraďujú sa presne tak, ako predpovedali aerodynamické modely.
Výskum tak potvrdil hypotézu o šetrení energie.
„Samy sa presúvajú do najlepšej možnej pozície a vedia mávnuť v najlepšom možnom okamihu,“ vysvetľuje podľa Nature Portugal.
Vedci však netušia, ako vtáky vedia, akú presnú pozíciu majú zaujať ani koľko energie takto presne ušetria.