BRATISLAVA. Tiktaalik. V jazyku pôvodných obyvateľov kanadského teritória Nunavut to znamená veľká sladkovodná ryba. A táto ryba, ktorá žila niekedy pred 375 miliónmi rokov, je jedným z kľúčových pozostatkov po časoch, keď sa živočíchy vybrali z vôd na súš. Na konci tohto vývoja sme aj my dnešní ľudia.
Nový výskum v prestížnom magazín PNAS teraz opísal, ako tieto tvory vyzerali, kde žili a ako sa pohybovali. Vedci narazili na panvovú kosť a zadnú plutvu, vďaka ktorým zistili, že tieto viac ako dvojmetrové tvory pravdepodobne žili v plytkých močaristých vodách devónu. Podobali sa na ryby, no v plytkej vode sa pohybovali veľmi podobne ako dnešné krokodíly.
„Tiktaalik zrejme používal svoje plutvy ako podpery pri pohybe, odrážal sa od dna plytčín, predieral sa rastlinami,“ opisuje pre BBC dávneho tvora paleontológ Ted Daeschler. „A ktovie, ak sa potreboval presunúť, možno nakrátko opustil aj vodu.“
Vedci dodnes špekulujú, prečo sa kedysi pred približne štyristo miliónmi rokov začali niektoré ryby presúvať na súš. Kľúčom mohli byť práve plytké vody a tvory ako tiktaalik.