REDMOND, BRATISLAVA. Už v apríli by sa verejnosť mohla dozvedieť, ako bude vyzerať ďalšia verzia operačného systému Windows od Microsoftu. Firma ju ukáže na vývojárskej konferencii BUILD, aby ju zhruba o rok mohla uviesť na trh.
Projekt má dosiaľ pracovné označenie „Threshold“, mnohí sa však zhodujú na tom, že trhové označenie bude Windows 9. Narastajúca cifra v názve má naznačovať, že firma zdokonalila osmičku tak, aby obnovila dôveru používateľov vo svoje systémy.
Rozpad trhu?
Inovácie budú podľa analytikov pre Microsoft kľúčové. Konkurenčný tlak narastá a výrobcovia počítačov začínajú siahať po operačných systémoch, ktoré by mohli do domácností priniesť jednoduchosť, svižnosť a komfort.
Súčasťou tejto zmeny by mohli byť aj lacnejšie počítače, ktoré nebudú zaťažené zložitou architektúrou. Tú drží pri živote Intel so silnou podporou Microsoftu. Nie je preto vylúčené, že trh sa môže rozštiepiť a podnikové počítače už nebudú s domácimi zdieľať rovnaký základ.
Microsoftu sa v posledných rokoch príliš nedarilo. Po relatívne úspešnom operačnom systéme Windows 7 prišiel na trh s osmičkou, ktorú musel bezplatnou aktualizáciou na 8.1 opravovať.
Neuspel ani so svojimi tabletmi Surface a predaj smartfónov so systémom Windows Mobile nenadobudol objem, ktorý firma pôvodne očakávala.
Zdalo sa, že firmu oslabili Android a ARM architektúra i nedostatočné inovácie. Vynovený Windows by však mohol ukázať, že firma ešte má čo ponúknuť. A to aj na trhu, ktorý sa v posledných rokoch výrazne zmenil k intenzívnej mobilite.
Podľa predaja počítačov
Microsoft zrejme vo svojom novom operačnom systéme ponúkne nové používateľské rozhranie, na ktoré bude klásť väčší dôraz ako na technologické prvky. S konceptom dotykového ovládania a dlaždicami na ploche bez tlačidla Štart ľudia priveľmi spokojní neboli.
Predajnosť operačných systémov však nie je pod úplnou kontrolou dopytu používateľov. Väčšina nových počítačov sa dostáva na trh s predinštalovaným operačným systémom.
Spotrebiteľ nemá možnosť výberu kúpy starších systémov a tak štatistiky predaja nevyjadrujú reálny dopyt po systéme, ale kopírujú krivku predaja počítačov.
Napísali na serveri The Register.