Najnovší výskum Monellovho centra (Monell Chemical Senses Center) vo Filadelfii totiž poukázal na prekvapivú variabilitu vo výbave čuchových receptorov medzi rôznymi jedincami. Človek má približne štyristo čuchových receptorov, ktoré určujú intenzitu aj charakter vnímanej vône.
Zatiaľ nie je známa funkcia jednotlivých receptorov ani presný mechanizmus, ako sa signál v mozgu mení na čuchový vnem. Isté však je, že obmena čo i len jedného receptora môže viesť k zásadnej zmene čuchového vnemu. Existencia geneticky podmienenej variability čuchových receptorov je známa už niekoľko rokov, ale jej závažnosť dokladujú až výsledky publikované tento mesiac v Nature Neuroscience.
Vo výskume sa J. Mainland a kolektív zamerali na štúdium výskytu variabilných foriem génov kódujúcich čuchové receptory, ako aj zmenu vo funkčnosti rôznych variantov receptora, a teda ich odpoveď na čuchový podnet.
Ich výsledky nasvedčujú tomu, že rozdiel vo výbave čuchových receptorov dvoch jedincov je v priemere až 30 percent. Teda každý má svoj set čuchových receptorov, čo môže hrať rolu aj pri výbere parfumu.
Autor: Anna Hrabovská, farmakologička