SME

TÝŽDEŇ VO VEDE

(17. 10.–23. 10. 2002)

(17. 10.–23. 10. 2002)

* Rakúski a nemeckí fyzici na čele s Ferencom Krauszom z Technische Universität vo Viedni ako prví pomocou ultrarýchlych laserových impulzov zmerali preusporadúvanie elektrónov, prebiehajúce hlboko vo vnútri atómu kryptónu, vzbudeného röntgenovým žiarením.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

* Medzinárodný tím F. de Martiniho z Universita La Sapienza v Ríme (členom je aj slovenský fyzik V. Bužek zo SAV) vytvoril pri pokuse s fotónmi analógiu univerzálnej logickej brány NOT. Je to dôležitý krok na ceste ku kvantovým počítačom.

SkryťVypnúť reklamu

* Izraelskí vedci z Tel Aviv University na čele s Eliom Jerbyom vyvinuli bezprašný a tichý vrták bez rotujúcich častí, využiteľný v mnohých oblastiach. Zaostruje mikrovlnné žiarenia na škvrnu pod povrchom materiálu. Po jeho zmäknutí v ňom perforuje otvor pevným hrotom.

* Podľa Stantona Peala a Man Hoi Leeho z University of California v Santa Barbare sa obežné dráhy troch veľkých mesiacov Jupitera - Io, Europy a Ganymeda - zosynchronizovali (čo umožňuje vulkanizmus na Io a kvapalný vodný oceán na Europe) už krátko po ich vzniku.

* Amy Frappierová z University of New Hampshire s kolegami zistila analýzou uhlíka v stalagmite z jaskyne v Belize, že dôsledky klimatického javu El Niňo zasahujú aj tam, kde nijako zreteľne neovplyvňuje miestne prevládajúci charakter počasia.

SkryťVypnúť reklamu

* Jiyan Ma z Howard Hughes Medical Institute s kolegami zistil, že hromadenie priónov, zdeformovaných bielkovín (príčina o. i. choroby šialených kráv), spôsobuje zlyhanie vnútrobunkových komplexov enzýmov, proteazómov, ktoré inak bielkovinové „nepodarky“ odstraňujú.

* Vedci na čele s Konradom Noben-Trauthom z National Institutes of Health (USA) našli u myší gén Mcoln3, ktorého mutácie spôsobujú dedičnú hluchotu. Týka sa to zrejme aj ľudí.

* Marialuisa Lavitranová s kolegami z Universita di Milano-Bicocca efektívne dopravili v prasačích spermiách ľudský gén hDAF do prasačieho embrya. Tento gén umožňuje, aby ľudskí pacienti prijali transplantované prasačie tkanivá bez imunitnej reakcie.

* Tím vedený Nobutokom Hirokawom z University of Tokyo zistil, že myši, v ktorých mozgu prebieha nadprodukcia bielkoviny KIF17, sú oveľa učenlivejšie a majú lepšiu pamäť.

SkryťVypnúť reklamu

* R. Douglas Fields a Beth Stevensová z National Institutes of Health zhrnuli najnovšie výskumy mozgu a urgujú ústup od „neurónocentrizmu“, aby sa zohľadnila významná úloha glií, mozgových buniek dlho považovaných iba za podporné tkanivo neurónov.

ZDENĚK URBAN

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vizualizácia projektu Fizz Park.

Investor Fizz Parku presvedčil úradníkov z bratislavského magistrátu.


3
Karol Duchoň na Bratislavskej lýre v roku 1984.

Špeciálna relácia bude venovaná legende.


25
Tadej Pogačar.

Slovenský cyklista Lukáš Kubiš preteky nedokončil.


a 1 ďalší 1
Daniel Bombic po skončení neverejného zasadnutia na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici.

Ku komunikácii iných orgánov sa nevyjadruje.


TASR 41
SkryťZatvoriť reklamu