Free-mail serverov existuje veľké množstvo a dobre si vybrať nie je jednoduché. Ešte donedávna poskytovala väčšina z nich všetky služby zadarmo, postupne ich však stále viac menia na služby platené. Preto si vopred zistite, ktoré servery sú ešte zadarmo a či vám ich služby budú stačiť.
Čo všetko by mala poskytovať dobrá free-mailová služba?
Nasledujúce funkcie by jej rozhodne nemali chýbať:
- Presmerovanie (forward) - umožňuje posielať všetky správy, ktoré vám na free-mail prídu, na inú adresu. To je nevyhnutné napríklad ak si chcete v práci čítať v poštovom programe aj e-maily z free-mailu. V tomto prípade si len nastavíte presmerovanie na vašu adresu v práci.
- Prístup cez WWW rozhranie - budete môcť čítať a posielať poštu aj v internetovom prehliadači.
- Minimálne 5 MB miesta na serveri - možno sa vám to zdá zbytočne veľa, ale ak nebudete poštu vyberať dva-tri týždne (napríklad na dovolenke), môže sa to rýchlo nazbierať.
Naozaj dobrý free-mail by mal poskytovať aj nasledovné:
- Presmerovanie na dve adresy (prípadne aj viac)
- Filtre - automatické spracovanie e-mailov podľa pravidiel - podobne ako filtrovacie funkcie klientov elektronickej pošty.
- Automatická odpoveď (AutoAnswer) - v čase dlhšej neprítomnosti (napríklad na dovolenke) si môžete nastaviť text, ktorý bude automaticky poslaný každému, od koho dostanete e-mail (Tento týždeň odo mňa nečakajte odpoveď, lebo sa vyvaľujem na pláži.).
Niektoré z poštových serverov už tieto služby spoplatnili, stále však existujú aj také, ktoré ich ponúkajú bezplatne.
Čo treba ešte vziať do úvahy pri výbere?
- Rýchlosť komunikácie s daným serverom - najmä ak pristupujete na internet cez pomalú linku (modem), je veľmi dôležitá. Nie vždy platí, že slovenský server musí byť na Slovensku rýchlejší ako zahraničný.
- Spoľahlivosť servera - najmä u menších nemusí byť až takou samozrejmosťou; server, ktorý máva aj viacdňové výpadky, asi nikomu vyhovovať nebude.
- Dodatočné funkcie a možnosti - na free-mailoch bývajú časté aj rôzne rozširujúce služby, ako napríklad kalendár, posielanie SMS, horoskopy, vtipy; pre niekoho môže byť tiež veľmi podstatná aj atraktivita adresy.
Základným obmedzením pri výbere sú zrejme jazykové znalosti: ak neovládate cudzie jazyky, asi pre vás bude najlepšie využiť niektorý zo slovenských alebo českých serverov, ak viete po anglicky alebo aspoň po nemecky, budete mať výber neporovnateľne väčší.
Ktoré sú najlepšie free-mail servery?
Na túto otázku nemožno objektívne odpovedať, lebo asi nie je možné všetky otestovať, najmä keď stále vznikajú nové a tie existujúce stále rozširujú svoje služby. Tu je zoznam najznámejších, ktoré poskytujú kompletné služby, nie iba presmerovanie:
- V slovenčine: www.atlas.sk, www.pobox.sk, www.post.sk, www.zoznam.sk
- V češtine: mujmail.atlas.cz, mail.centrum.cz, www.email.cz,www.post.cz , webmail.quick.cz , email.seznam.cz
- V angličtine: www.hotmail.com , www.iname.com , www.usa.net , mail.yahoo.com
- V nemčine: www.gmx.net
My máme veľmi dobré skúsenosti s nemeckým serverom www.gmx.net, ktorý ako jeden z mála poskytuje aj presmerovanie na dve adresy, aj možnosť dvoch rôznych adries pre jednu schránku a veľké množstvo ďalších funkcií. Navyše zatiaľ ešte žiadnu zo základných služieb nespoplatňuje a podľa tvrdenia autorov ani nikdy nebude. Pre mnohých bude asi prekážkou jeho rozhranie, ktoré je výhradne v nemčine. Pri používaní POP3 sa s ním však stretnete len pri vytváraní schránky.
O týždeň: Ako si vytvoriť a používať free-mailovú schránku?
Autor: prvapomoc@smeonline.sk