TOKIO, BRATISLAVA. Prirovnávajú ju ku kronikárovi, ktorý vás pozoruje z vášho vrecka. Sony prichádza s novou technológiou Lifelog , ktorá mapuje životy používateľov. Smartfón spárovaný so senzorom na zápästí zapisuje a vyhodnocuje všetky momenty života.
Určite ste už videli náramky, ktoré sledujú, či spíte, alebo bdiete. Alebo počítajú vaše kroky, aby vám softvér v smartfóne povedal, že ste nadobro zleniveli. Osobných trénerov dbajúcich o zdravie používateľov sú na trhu desiatky a žiadny z nich nevyniká natoľko, aby ho bolo možné označiť za hit.
Životný archív
Sony prichádza s inováciou. S výbavou, ktorá sa v mnohom nelíši od doterajších, však ponúka softvér, ktorý funguje odlišne. Namiesto počítania kalórií sa snaží archivovať momenty života a vytvoriť k nim časovú os, ktorá vám prezradí, čo sa s vami dialo včera, pred týždňom či niekoľkými mesiacmi.
Kým pohybový senzor Core v náramku informuje softvér o vašej fyzickej aktivite, Android v smartfóne mu dodáva informácie o tom, kto vám píše, komu voláte, čo fotografujete alebo aké stránky prehliadate. To všetko sa zapisuje do archívu, ktorý si môžete prehliadať v jeho surovej podobe alebo prostredníctvom prehľadov či analýz.
Senzor v náramku vie rozoznať, či kráčate, cestujete v dopravnom prostriedku alebo iba posedávate za stolom pred počítačom.
Ak kliknete na jeho jediné tlačidlo, do časovej osi zapíše udalosť, ktorú si neskôr pomenujete. Ak sa čosi dôležité deje, náramok sa rozvibruje. Modul s elektronikou možno z náramku vytiahnuť a upevniť na remienok hodiniek, firma chystá aj doplnkové príslušenstvo pre alternatívne spôsoby nosenia.
Cieľom je vytvoriť pohľad do minulosti, ktorý spája virtuálny svet s fyzickým. Zákazníkom firmy na domácom japonskom trhu sa to bude zaiste páčiť.
K archívu patrí aj dátové rozhranie, na ktoré sa budú môcť napojiť aplikácie ďalších výrobcov. Ide o ekosystém, ktorý by sa mohol naďalej rozrastať.
Ochrániť súkromie
Novinka prichádza v čase, keď používatelia prestávajú dôverovať tomu, že technologické firmy dokážu ich súkromie ochrániť.
Preto sa vývojári zamerali na to, aby bolo pri každom druhu dát úplne jasné, či zostávajú iba v smartfóne, alebo putujú do cloudu - prípadne sú použité aj na hromadné spracovanie či vyhodnotenie.
Analytici sa zhodujú na tom, že rok 2014 bude patriť senzorom spárovaným so smartfónmi. V posledných štyroch rokoch v tomto segmente technologické firmy opatrne skúmali reakcie spotrebiteľov. Dnes už začína byť jasné, že o nové technológie je záujem a firmy budú súperiť o to, aby uspeli.
Napísali na serveri BBC.