SME

Čínska loď pomáhala v Antarktíde s evakuáciou, neskôr sama uviazla v ľade

Zachránení ľudia z ruskej výskumnej lode sú už na ceste domov. Problémy však má ľadoborec, ktorý im pomáhal.

Výskumníkov z ruskej výskumnej lode Akademik Šokaľskij prepravili čínskym vrtuľníkom na austrálsky ľadoborec Aurora Australis.Výskumníkov z ruskej výskumnej lode Akademik Šokaľskij prepravili čínskym vrtuľníkom na austrálsky ľadoborec Aurora Australis. (Zdroj: SITA/AP)

CANBERRA. Austrálsky ľadoborec Aurora Australis s 52 pasažiermi z ruskej výskumnej lode Akademik Šokaľskij, ktorá je už od 24. decembra uväznená medzi kryhami v Antarktíde, sa v sobotu opäť vydal na spiatočnú cestu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Informovala o tom agentúra Associated Press.

Evakuácia sa podarila na piaty raz

Austrálske plavidlo muselo predtým svoju spiatočnú cestu prerušiť po tom, čo sa čínsky ľadoborec Snežný drak, ktorý pomohol s evakuáciou pasažierov z ruskej lode, sám dostal do problémov. Austrálsky úrad pre námornú bezpečnosť (AMSA) následne vydal ľadoborcu Aurora Australis pokyn, aby zostal v oblasti a pomohol čínskemu plavidlu.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek tomu, že čínska loď ostáva uväznená medzi kryhami v Antarktíde, však úrad najnovšie vydal ľadoborcu Aurora Australis povolenie na pokračovanie v plavbe domov.

"Pokus Snežného draka vyslobodiť sa z ľadu bol dnes ráno neúspešný," oznámil v sobotu AMSA.

Austrálsky úrad uviedol, že od kapitána čínskej lode Xue Long dostal potvrdenie o tom, že loď nie je v akútnej tiesni a že v súčasnosti nepotrebuje pomoc.

Transport 52 pasažierov na austrálsky ľadoborec zabezpečil na päťkrát vrtuľník z čínskej lode.

Evakuáciu vrtuľníkom umožnilo zlepšenie počasia, ktoré takémuto spôsobu prevozu cestujúcich doteraz bránilo.

Načítavam video...

Ruská loď uviazla 24. decembra

Ruské výskumné plavidlo uviazlo v hrubom ľade 24. decembra približne 100 námorných míľ východne od francúzskej základne Dumont d'Urville, nachádzajúcej sa južne od austrálskeho štátu Tasmánia.

SkryťVypnúť reklamu

Loď s 22 členmi posádky a 52 pasažiermi, z ktorých mnohí sú vedci, vyplávala 28. novembra z Nového Zélandu. Vydala sa po stopách antarktickej expedície austrálskeho výskumníka Douglasa Mawsona z rokov 1911-13.

Antarktída

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu