SME
Nedeľa, 22. máj, 2022 | Meniny má Júlia, Juliána

Rok 2014 v technológiách: Stroj ovládaný rečou bude štandardom

V budúcom roku bude pokračovať zápas Googlu a Applu, no prekvapiť môže Microsoft.

Google svoje počítače učí rozumieť bežnej ľudskej reči.Google svoje počítače učí rozumieť bežnej ľudskej reči. (Zdroj: SITA/AP)

1. Stroje pochopia reč

S počítačmi by sme sa mali čoraz častejšie rozprávať ako s rovnocenným partnerom. Technologické firmy ako Google či Microsoft míňajú milióny dolárov na to, aby ich zariadenia vedeli pochopiť bežnú ľudskú reč. Na stroje budú ľudia môcť čoraz častejšie jednoducho rozprávať.

V budúcom roku by nám už zariadenia na rozdiel od minulosti mali rozumieť. Google v uplynulom roku potichu od základu prekopal vnútornú logiku svojho vyhľadávania v snahe lepšie pochopiť ľudskú reč. O podobnú vec sa snaží aj Microsoft, ktorého nové konzoly Xbox One sa dajú takmer úplne ovládať pomocou hlasu. Budúci rok bude prvý, v ktorom sa rozhovor s elektronikou stane bežnou normou.

2. Nástup senzorov

Osobné zariadenia, ktoré sledujú napríklad tep, kvalitu spánku či celkovú fyzickú aktivitu, sa zo zábavky pre nadšencov posunú bližšie k mainstreamu.

Náramky ako NikeFuel ši Jawbone Up budú čoraz presnejšie sledovať aktivitu svojich majiteľov.

Na trh príde aj ďalšia generácia inteligentných hodiniek, ktorá by si na rozdiel od súčasných zariadení mohla získať pozornosť zákazníkov. Spolu nositeľnými zariadeniami sa na masový trh dostanú aj drobné domáce senzory, ktoré pomocou wi-fi pripojenia budú majiteľov informovať o dianí v byte či inteligentne zapínať svetlo a ďalšie zariadenia.

3. Osobný cloud

Veľa činností, ktoré ľudia dnes robia na počítačoch, už nebude v skutočnosti prebiehať priamo na zariadení, ale skôr na veľkých vzdialených serveroch.

Počítače a smartfóny budú slúžiť len ako okno, cez ktoré ľudia pristupujú k službe poskytovanej Googlom, Microsoftom alebo malým internetovým startupom.

Bude pritom jedno, či si ju spustili na tablete, domácom počítači, či v smartfóne, vždy sa dostanú k tomu istému obsahu. Do cloudu sa už dnes presunuli napríklad textové editory či nástroje na úpravu obrázkov. Množina činností, ktorá sa v skutočnosti odohráva v cloude, sa v budúcom roku bude rýchlo zväčšovať.

4. 3D tlač na vzostupe

Analytická firma Gartner predpokladá, že dodávky 3D tlačiarní v budúcom roku stúpnu približne o 75 percent.

Technológia 3D tlače je v princípe dostupná už desaťročia, no až v uplynulých dvoch rokoch klesla cena zariadení natoľko, aby sa mohli začať využívať na osobné potreby či v malých firmách. Budúci rok prinesie ďalšie znižovanie nákladov a skvalitňovanie technológie. Tlačenie v 3D sa dostane na dosah masovému trhu.

5. Divoká karta Applu

Apple v roku 2014 pravdepodobne príde na trh s niečím celkom novým. Analytici špekulujú, že výrobca iPhonov by mohol začať vyrábať televízory alebo inteligentné hodinky. Príchod veľkého nového produktu spomínal v koncoročnom liste zamestnancom aj šéf firmy Tim Cook.

Nový produkt od Applu v posledných rokoch vždy nastolil smer, ktorým sa potom vydalo celé odvetvie spotrebnej elektroniky. Je otázne, či to, čo platilo pri telefónoch a tabletoch, bude platiť aj pri televízoroch alebo úplne novom druhu výrobku. Na technologické revolúcie od Applu však existuje historický precedens.

6. Rozohrané bitky pokračujú

Veľkú časť technologického trhu bude naďalej definovať zápas Applu, Microsoftu a Googlu o trh s osobnými počítačmi, ktorý v širšom ponímaní zahŕňa aj smartfóny a tablety. Apple určite predstaví novú generáciu iPhonov a iPadov, ktoré budú sprevádzať zlepšenia operačného systému iOS. Google bude pokračovať v zlepšovní svojho operačného systému Android, ktorý Samsung využije v miliónoch svojich zariadení.

Najväčším prekvapením na poli smartfónov môže byť Microsoft, ktorý na rok 2014 pripravuje veľký update svojho mobilného operačného systému Windows Phone. V budúcom roku by sa tiež mohli objaviť prvé zariadenia, ktoré Microsoft vytvorí po tom, ako pohltil fínsku Nokiu.

Ak sa výrobcovi Windows podarí udržať trend a preraziť s vlastnými mobilmi aspoň v USA, trh s mobilmi môže o dvanásť mesiacov vyzerať úplne inak ako dnes.

Nový druh počítača

Spoľahlivo predpovedať vývoj nových technológií je už z princípu nemožné. V odvetví, kde jeden dobrý nápad dokáže za niekoľko mesiacov od základu prekopať podobu celého sektora, sú preto prognózy naozaj skôr veštením.

Vieme sa však pozrieť na trendy, ktoré nové technológie formujú. Najdôležitejšie za posledné roky je to, že sa dramaticky mení pohľad ľudí na to, čo je vlastne počítač.

Z domáceho zariadenia, ktoré slúži najmä na špecializovanú prácu, sa za posledné roky stala všadeprítomná vec dopĺňajúca každý aspekt ľudského života. Starostlivosť o zdravie, kontakt s priateľmi, randenie, cesta autobusom, plánovanie dovolenky či hľadanie najlepšej hypotéky – všetko pre nás v súčasnosti organizujú a uľahčujú počítače.

Je preto bezpečné predpokladať, že ak dnes existuje nejaká činnosť, ktorá sa ešte na počítače nespolieha, už čoskoro sa jej chytí nejaký startup a vyrobí pre ňu prinajmenšom špecializovanú sociálnu sieť.

Je to však len znak toho, že podklad celej ľudskej civilizácie sa za posledné roky preklopil do digitálnej podoby. Benefity aj riziká sveta, ktorý je celý informatizovaný, ešte len začíname chápať.

Ondrej Podstupka

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Kozmická loď Starliner sa približuje k ISS.

Boeing chce konkurovať SpaceX a v budúcnosti plánuje využívať Starliner na prepravu astronautov.


TASR 17 h
Podcast Klik.

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 3 ďalší 18 h

Nové správy zo sveta vedy.


a 2 ďalší 20. máj
Ľudia pokladajú mopslíky za roztomilé. Pre vyšľachtený vzhľad trpia.

Niekedy je chov týranie.


19. máj
SkryťZatvoriť reklamu