Herschelove kozmické observatórium objavilo molekuly, do ktorých sú zabudované atómy argónu. Molekuly argónového hydridu boli objavené v Krabej hmlovine, ktorá je pozostatkom explózie hviezdy, ktorá vybuchla pred tisíc rokmi.
V minulosti takéto molekuly boli študované len v laboratóriu. Vzácne plyny ako hélium, argón, kryptón sa vyskytujú ako molekulárne plyny a do zlúčenín s inými prvkami vstupujú len za špeciálnych podmienok. Výskum takýchto zlúčenín v laboratóriu viedol astronómov k presvedčeniu, že vo vesmíre také podmienky neexistujú.
Tím pozorujúci Krabiu nebulu analyzoval žiarenie emitované z plynov v tejto hmlovine. Žiarenie emitované z plynov je charakteristické pre danú molekulu. Medzi známym žiarením sa objavilo aj žiarenie dvoch frekvencií, ktoré predtým nikto nepoznal.
To, že by toto žiarenie pochádzalo z argónových molekúl, nikto nepredpokladal a neočakával. Po podrobnej analýze týchto plynných oblastí sa ukázalo, že postupnosť procesov počas výbuchu supernovy vedie k vzniku argónu, jeho ionizácii a neskôr k jeho chemickej väzbe s vodíkom schladeným na potrebnú nízku teplotu rázovou vlnou vznikajúcou pri výbuchu.
Je to naozaj neočakávaný objav a mňa zaujal hlavne preto, že potvrdzuje, že naše predpoklady o neexistencii niečoho v kozme sú nesprávne a spolu s objavmi podmienok vhodných pre život na Marse nás len presviedčajú o tom, že objavenie života vo vesmíre, a možno aj inteligentného, je už otázkou najbližšej budúcnosti.
Autor: Jozef Masarik