MOUNTAIN VIEW, BRATISLAVA. Keď televízny pán Tau prejde prstami po leme svojho klobúka a s roztomilým úsmevom po ňom zaťuká, aby urobil zázrak alebo zabavil deti, vyzerá to dôstojne a príjemne. Ak však používateľ Google Glass s neprítomným pohľadom šúcha a poťukáva prstami po leme svojich okuliarov, rozpačito sa cíti nielen on, ale aj jeho okolie.
Google prichádza s vynovenými okuliarmi XE12, ktoré okrem hlasového a dotykového ovládania prinášajú nový prvok. Sledujú oči používateľa a reagujú na žmurknutie. Nový firmvér prichádza s funkciou, ktorá takýto povel využíva na fotografovanie.
„Je to iba začiatok“, - píše Google na svojom blogu. „Predstavte si, že sedíte na zadnom sedadle taxíka, a pri vystupovaní namiesto platenia iba žmurknete na taxameter, aby systém automaticky zrealizoval platbu“.
Scenárov sa rysuje viacero. Od objednania tovaru pri pohľade do výkladu až po hľadanie receptov na jedlá, ktoré sa pred vami objavia na tanieri. Žmurkanie okom je omnoho prirodzenejšie ako rozprávanie sa s okuliarmi, či navigácia cez niekoľkoúrovňové menu ovládaná dotykom.
Kým analytici vidia v novom prístupe o ktorom snívali prví pionieri s inteligentnými okuliarmi na nosoch už od prvých dňoch ich používania prínos, verejnosť sa začína obávať o súkromie.
Takmer nepostrehnuteľným povelom bude možné zasahovať do ich súkromia bez toho, aby si ktokoľvek niečo všimol. Ani sa nenazdáte a ste v priamom prenose na internete. Spoločenské pravidlá pre elektronické zariadenia nového typu zatiaľ stále neexistujú a chýbajú príležitosti, aby začali vznikať.
Podľa prieskumov agentúr Juniper a Gartner má trh s počítačmi nosenými na tele ohromný potenciál. Používatelia sa v posledných rokoch s technológiami vďaka smartfónom zblížili natoľko, že ďalšie priblíženie je pre nich prirodzené.
Google však nie je jedinou spoločnosťou, ktorá sa pokúša rozdúchať iskierku vznikajúceho trhu. NTT Domoco má okuliare, ktoré vo výhľade človeka prekrývajú texty v cudzích jazykoch rodnou rečou, mnohé firmy sa vrhli po boku Samsungu do vývoja náramkových hodiniek prepojených so smartfónom a nechýbajú ani firmy, ktoré sa snažia prepojiť s technológiami šport prostredníctvom pomôcok, ktoré sa stavajú vďaka senzorom a softvérom osobnými trénermi.
Napísali na serveri BBC.