Jena 22. októbra (TASR) - Vedcom na univerzite v Jene sa podarilo vyvinúť novú látku, ktorá pomáha v boji proti baktériám tuberkulózy. Počas laboratórnych pokusov ničila nová látka aj baktérie, ktoré získali odolnosť voči bežne používaným liečivám. Prvé pokusy na zvieratách ukázali, že prípravok nemá ani po dlhodobom užívaní nijaké vedľajšie účinky, povedala pre dnešné vydanie nemeckého denníka Die Welt Ute Möllmannová z Ústavu Hansa Knölla pre výskum prírodných materiálov.
V uplynulých troch rokoch pátrali vedci po látkach, ktoré by ničili tuberkulózne baktérie. Pokiaľ takúto substanciu objavili, pokúsili sa ju chemicky vylepšiť. Tak sa zrodila nová účinná látka, pochádzajúca zo skupiny nitrodithiocarbamátov. "Po viac ako 30 rokoch sa podarilo získať novú substanciu, ktorá je vhodná na výrobu novej generácie antituberkulotík," hovorí dr. Möllmannová.
V priemyselne vyspelých krajinách sa tuberkulóza nevyskytovala až do 80. rokov. Jej návrat spôsobili imigranti z tretieho sveta a východnej Európy, rozšírenie turistiky a zvyšujúci sa počet ľudí, trpiacich na AIDS.
Veľkým zdravotníckym problémom je, že časť baktérií, vyvolávajúcich TBC, na doteraz podávané liečivá už nereaguje. Štyri percentá všetkých prípadov tuberkulózy sa nedajú vyliečiť, tvrdí dr.Möllmannová. Na túto chorobu umiera ročne tri milióny ľudí. Je to viac ako na maláriu a AIDS dovedna, dodáva nemecký denník.
Pred vedcami stojí preto vážna úloha - vývoj novej generácie liekov, ktoré by liečili aj rezistentné formy TBC. Situáciu sťažuje samotný pôvodca tuberkulózy. Rastie pomaly a jeho bunky majú hrubú stenu, ktorú musia účinné látky najskôr prekonať, uzatvára Die Welt.