SME
Sobota, 20. august, 2022 | Meniny má Anabela

Čínsky Nefritový králik nechal stopy na Mesiaci

Čína sa stala treťou krajinou, ktorá dokázala bezpečne pristáť na Mesiaci.

Nefritový králik už posiela na Zem prvé zábery.Nefritový králik už posiela na Zem prvé zábery. (Zdroj: TASR/AP)

PEKING. Na Mesiaci sa takmer po štyridsiatich rokoch hýbe vozidlo vyrobené človekom. Čínska lunárna sonda Čchang-e 3 v sobotu úspešne pristála v Zálive dúhy na privrátenej strane Mesiaca. Krátko po pristátí sa od hlavného modulu bez problémov oddelilo automatické vozidlo Nefritový králik.

Ide o prvé mäkké pristátie ľudského stroja na Mesiaci od studenej vojny. Pred Číňanmi bol na povrchu Mesiaca naposledy sovietsky robot ešte v roku 1976. Čína je po USA a Rusku treťou krajinou, ktorá dokázala svojpomocne umiestniť stroj na povrch inej planéty či mesiaca.

SkryťVypnúť reklamu

„Pristátie na inom svete je ešte stále veľkou technologickou výzvou. Obzvlášť na miestach bez atmosféry, kde sa nedá použiť padák,“ citovala agentúra AP editora magazínu Jane's Space Systems and Industry.

Králik preskúma okolie

Tonu vážiaci pristávací modul misie bude približne rok zbierať dáta o Mesiaci aj Zemi. Zároveň však bude monitorovať pohyb približne 140 kilogramov vážiaceho vozidla pomenovaného po zvieracom spoločníkovi čínskej bohyne Čchang-e.

Nefritový králik krátko po dosadnutí odpálil malé výbušné zariadenia, ktoré odblokovali jeho kolesá. Potom rozvinul svoje solárne panely a vysunul stožiar, na ktorom nesie zmes fotoaparátov a vedeckého vybavenia. Pri pohybe v teréne mu pomáha radar. Počas nasledujúcich troch mesiacov by mal preskúmať okolité krátery.

SkryťVypnúť reklamu

Chcú vyslať aj ľudí

Čínsky štátny úrad pre vedu, technológiu a národnoobranný priemysel v pondelok potvrdil, že už teraz plánuje ďalšiu misiu na Mesiac na rok 2017. Človeka plánujú na obežnicu Zeme dostať už v roku 2020. Výsledky čínskeho výskumu môžu pomôcť aj vedcom z americkej NASA či Európskej vesmírnej agentúry, ktorá pre čínske misie poskytuje technickú podporu zo svojich pozemných zariadení.

Zistenia čínskych zariadení by mali byť dostupné pre celú vedeckú komunitu.

Časť vedcov predpokladá, že úspechy Číny pomôžu obnoviť záujem o skúmanie Mesiaca. „Dúfam, že Spojené štáty budú mať dôvod na to, aby podporili návrat na Mesiac cez súkromné projekty pomocou dobre nastavených stimulov,“ povedal pre portál Space.com spoluzakladateľ spoločnosti Moon Expres Bob Richards.

SkryťVypnúť reklamu

Načítavam video...

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu