SME
Piatok, 20. máj, 2022 | Meniny má Bernard

Test: Nový PlayStation láka na sľuby

Prvý zástupca novej generácie konzol je zaujímavý skôr vďaka potenciálu do budúcnosti.

(Zdroj: SITA / AP)

Sony PlayStation 4

Páči sa nám:

špičkovy ovládač, pekný dizajn, uživateľské rozhranie

Nepáči sa nám:

dostupnosť služieb na Slovensku, na začiatku málo exkluzívnych hier

Cena:

399 eur

Hodnotenie:

8,5

Sony naposledy uviedlo hernú konzolu na trhu pred siedmimi rokmi. PlayStation 3 bolo vtedy prelomovým zariadením, ktoré si ľudia kupovali pre hry a pre Blu-ray mechaniku.

Aj s konkurenciou Xbox 360 od Microsoftu si prakticky rozdelili mainstreamový herný trh a roky mu vládli. Dlhý životný cyklus konzol v posledných rokoch už skôr brzdil technický pokrok hier.

Nová generácia herných konzol je už iná - vnútri sa podobá na bežný počítač, so starými hrami sa nekamaráti a oproti tej predchádzajúcej má rádovo vyšší výkon. PlayStation 4 je prvým zástupcom novej generácie konzol, ktorý dorazil na Slovensko - predávať sa začne od zajtra.

Odklon od multimédií

Elegantné čierne zariadenie s ostrým skoseným profilom chce do vašej obývačky pritiahnuť hlavne hry. Zbytočne by ste tu hľadali moderné bezdrôtové rozhranie, nenájdete ani IR port na diaľkové ovládanie. Odklon od multimediálneho zamerania je nečakaný, najmä keď PlayStation 3 bol najvýhodnejší Blu-ray prehrávač na trhu.

Filmy prehrá aj nová konzola, no jedine z Blu-ray diskov alebo on-line služieb typu Netflix, ktoré, samozrejme, nie su dostupné na Slovensku. USB kľúč plný fotiek a videa zatiaľ ignoruje, rovnako aj domáce mediaservery. Kedy to výrobca zmení, jasné nie je.

Dostatok výkonu pritom na to má. PlayStation 4 obsahuje osemjadrový procesor a grafický čip od AMD, osem gigabajtov operačnej pamäte, 500­gigabajtový disk a adaptér integrovaný priamo v tele zariadenia. Konzola je tichá, chladenie sa začne ozývať až počas dlhšieho hrania graficky náročných hier. Nová architektúra vám ale neumožní hranie hier pre PlayStation 3.

Jediným informačným prvkom na konzole je LED pás, ktorého farba sa mení v závislosti na aktuálnom stave konzoly. Modrá farba signalizuje štart konzoly, trvá to obvykle len niekoľko sekúnd. Biela značí konzolu v prevádzke, oranžová zas pohotovostný režim, v ktorom sa môžu aktualizovať hry, prípadne nabíjať ovládač. Pri červenej nechajte konzlu na chvíľu vychladnúť a zabezpečte jej lepší prísun vzduchu

ps4_10_r9248.jpg

Nový gamepad je skvelý

Hlavným lákadlom sú hry, ktoré by mali priniesť generačný skok v grafike aj v dostupných herných zážitkoch. Počiatočná ponuka však zásadné tituly nepriniesla, ale to by sa malo zlepšiť v blízkych mesiacoch.

Druhým lákladlom je nový ovládač. Sadne do ruky ako uliaty, nie je ťažký a všetky ovládacie prvky má na správnom mieste. Jeho jediným problémom je, že po pár hodinách sa už nechcete vrátiť ku svojej starej konzole s klasickým gamepadom.

Výrobca tu pridal malý reproduktor a hlavne dotykovú plochu, ktorú poznáte z notebookov. Ku gamepadu si môžete pripojiť akékoľvek slúchadlá, no potrebná je malá redukcia. Ovládanie je presnejšie, citlivé a veľmi pohodlné, reakcie okamžité.

Na jedno nabitie pritom zvládne bežný deň náročného hráča. Akumulátor je integrovaný, o stave nabíjania vás informuje svetelná časť na zadnej strane.

dualshock.jpg

Kamera zatiaľ bez využitia

Stojí skoro 60 eur, no veľkú zábavu si s ňou zatiaľ neužijete. Funguje však dobre aj pri slabom osvetlení a umožní vám automatické prihlásenie do účtu, či hlasové ovládanie konzoly. Pokynom po slovensky nerozumie a navyše sú možnosti tohto druhu ovládania veľmi obmedzené.

Hry, ktoré by vedeli jej možnosti využiť naplno zatiaľ nekúpite. Zadarmo dostupný Playroom je určený len pre krátke pobavenie sa, prípadne na zaujatie pozornosti tých najmenších detí.

Oveľa zaujímavejšié sú možnosti spolupráce konzoly so smartfónom, či s PlayStation Vita. Funkcia RemotePlay vám pošle zvuk a obraz na obrazovku Vity a vy sa môžete hrať obľúbenú aj v prípade, ak na televízore pozerá zvyšok rodiny film.

app.jpg

Čisté rozhranie

Jednoduché, prehľadné a rýchle - také je nové používateľské rozhranie. Po neprehľadnom a zbytočne mätúcom rozhraní z PlayStation 3 má novinka prepracovaný vzhľad, ktorý vám na hlavnej obrazovke ukazuje všetky novinky a nainštalované hry a aplikácie.

Kým na začiatku máte všetko po ruke, tak časom sa môže táto obrazovka stať menej prehľadnou. Našťastie disk má kapacitu len 500 gigabajtov a tak je počet nainštalovaných hier limitovaný. Ukladať si naň môžete aj obrázky z hier a videozáznam hrania.

Pohyb po jednotlivých položkách je rýchly, všetky nastavenia nájdete bez problémov. Rovnako prehľadný je aj on-line obchod, v ktorom si môžete zakúpiť nielen hry, ale aj filmy či seriály. Výhradu ale máme k pozadiu. Graficky je síce spracované pekne, no zatiaľ sa nedá meniť a modrá farba nám zbytočne namáhala zrak.

system.jpg

Online s komplikáciou

So slovenským účtom svoju novú konzolu využijete len na hranie hier kúpených na diskoch, sociálnu interakciu a pozeranie Blu-ray filmov. Plnohodnotne ho využijete, len ak si vytvoríte zahraničný online používateľský účet, čo nie je zložité, ale komplikuje prvé skúsenosti s konzolou.

Získate s ním prístup do obchodu a za mesačný poplatok členstvo v PlayStation Plus, s ktorým si zahráte na sieti, získate výrazné zľavy a množstvo hier zadarmo. „Na Slovensko sme určite nezabudli, no presný dátum spustenia všetkých doplnkových služieb zatiaľ nie je stanovený,“ povedal pre SME Jakub Holý z českého zastúpenia Sony.

Zatiaľ je ale ponuka bonusov a zadarmo dostupných hier chudobná a pokiaľ nemáte aj predchádzajúcu konzolu, nemá význam platiť za členstvo v PlayStation Plus.

plus.jpg

Hlavne pre hráčov

Od prvého kontaktu s konzolou je jasné, že nový PlayStation je určený najmä pre hráčov. Jeho ambíciou nie je nahradiť domáce multimediálne centrum a nechce ani meniť vaše návyky pri sledovaní televízneho vysielania. Dokáže však spolupracovať s vaším smartfónom a hry si môžete presunúť na vreckovú konzolu PlayStation Vita.

Za necelé štyri stovky si teda domov donesiete modernú hernú konzolu s pekným dizajnom, skvelým herným ovládačom a dobrým výkonom. Sklamaní môžete byť z priemernej ponuky hier. Kúpa PlayStation je v skutočnosti skôr investíciou do budúcnosti.

Musíte klamať

PlayStation 4 prichádza na Slovensko bez plnohodnotnej online podpory. Sony u nás zatiaľ neotvorilo online obchod, cez ktorý si zákazníci môžu kúpiť hry, filmy či predplatné Playstation Plus.

To, čo bolo pri predchádzajúcej generácii nepríjemnosťou, je dnes už problémom. Najmä preto, že bez Playstation Plus konzola neumožňuje hranie hier online. Ak pri zakladaní účtu uvediete ako domácu krajinu Slovensko, nemáte si službu ako kúpiť. Problém sa dá obísť tak, že si vytvoríte účet s falošnou adresou v inej krajine, obchod však potom nemusí prijať vašu kreditku.

games.jpg

Vzťah zákazníka s konzolou Sony sa tak začína klamstvom. Konzolu na hranie si ľudia kupujú aj preto, že sľubuje jednoduchosť. Stačí zapojiť a môžete sa hrať. Tento sľub Sony úplne nedodržalo a núti ľudí, ktorí chcú za obsah zaplatiť, aby podvádzali.

Keď sme sa Sony spýtali, kedy obchod spustí, dostali sme neistú odpoveď bez konkrétneho dátumu. Podobnú, ako sme roky počúvali pri PlayStation 3. Je bizarné, že konzola tlačiaca online služby, nedáva zákazníkom možnosť si ich kúpiť. Fakt, že hráči sú takí odhodlaní využívať PlayStation, že si hľadajú cesty okolo nezmyselných pravidiel, hovorí veľa o kvalite hier aj zariadení. Fakt, že ich Sony aj napriek tomu ignoruje, zase hovorí veľa o vnímaní zákazníkov na Slovensku.

Ondrej Podstupka

Čo sa zahráte?

Killzone: Shadow Fall

killzone.jpg

Povinná jazda pre každého majiteľa PlayStation 4, ktorá ukáže grafické možnosti nového hardvéru. Sú to obrovské priestory a cit pre detail, ktorý vás ubezpečí o tom, že kúpa bola na mieste. Horšie to je s hrou, ktorá síce začína na novej platforme dobre, no pod všetkym tým pozlátkom sa ukrýva len priemerná akcia. Vývojári pravdepodobne museli väčšiu časť svojho času venovať optimalizácii pre novú platformu, ako samotnému príbehu. Niektoré časti sú dokonalé a vyrazia vám dych, aby vzápätí spomalili, či dokonca chvíľu nudili.

Call of Duty: Ghosts

cod01_r3451.jpg

Síce neprináša výrazné inovácie a zameriava sa len na čistú akciu, no aj tak by ste tejto hre mali dať šancu. My sme sa náramne bavili, keďže sa príbeh konečne netočí okolo Nemcov, Afgancov či Rusov a stavia na netradičnej hrozbe bojov priamo v Amerike. Kampaň pre jedného hráča je intenzívna, plná jedinečných momentov a najmä - zábavná. Multiplayer je pre nováčika v niektorých vecich zbytočne komplikovaný, kooperatívny mód naopak zábavný aj pri hraní osamote. Grafická stránka hry nedosahuje kvalít Killzone, no v tom obrovskom zhone si to ani nestihnete všimnúť.

Lego Marvel Super Heroes

lego.jpg

Zábavná a vtipná hra s obľúbenými postavičkami v hlavnej úlohe. Kreatívny svet Lega sa už spojil s mnohými hrdinami od Harryho Pottera až po Batmana. Nemusíte sa báť hektolitrov krvi, hra je to rodinná a dokáže zabaviť rovnako rodičov, ako aj menšie deti (vhodná od 10 rokov). S Marvel Super Heroes ovládnete desiatky slávnych hrdinov od zeleného Hulka cez Spidermana až po Wolwerina, na strane druhej bude proti vám stáť skupina zloduchov, v ktorej nemôže chýbať ani Loki. Hrateľnosť je dobre vyvážená, iritovať nebude ani menej skúsených hráčov.

Matúš Paculík

Ďalšie recenzie konzoly PlayStation 4 nájdete na recenzie.sme.sk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu