SME
Piatok, 12. august, 2022 | Meniny má Darina

Hudobná služba Spotify je na Slovensku. Testovali sme ju

Spotify buď zmení spôsob, akým sa pozeráte na hudbu, alebo vás nebude baviť.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Spotify)

Streamovacia hudobná služba Spotify je od štvrtka dostupná aj na Slovensku. Spotify umožňuje používateľom počúvať za pevný mesačný poplatok ľubovoľnú hudbu z katalógu viac ako 20 miliónov skladieb.

Dostupná je ako aplikácia v takmer všetkých mobilných zariadeniach, vo webovom prehliadači aj ako softvér pre klasický desktop. Spotify ponúka aj bezplatnú verziu, ktorá medzi skladbami hrá reklamu a po uplynutí skúšobnej doby obmedzí prehrávanie hudby na desať hodín mesačne.

Prémiový účet bude na Slovensku stáť 5,99 eura mesačne, čo je menej, ako si švédska služba bežne pýta vo svete.

Svoj príchod na slovenský trh firma naznačovala už v novembri, oficiálne ho oznámila v stredu večer stredoeurópskeho času. SME malo možnosť službu testovať ešte pred oficiálnym spustením.

Recenzia: Ako padnúť do hudobnej diery

Spotify za týždeň od základov zmenilo spôsob, akým počúvam hudbu. Za pár dní od získania prístupu som našiel viac nových kapiel ako za posledné tri roky dohromady a hudba mi hrala aj na miestach, kde by som mal inak ticho. Podobnú skúsenosť však nezažije každý.

Hudbu posledné roky počúvam najmä ako ruch v pozadí. Mám svoju sadu obľúbených kapiel a albumov, ktoré sú usadené v telefóne a na počítači, odkiaľ hrajú väčšinou preto, aby som mal pozadie k iným činnostiam. Nové pesničky sa ku mne dostávali spravidla ako link na video na YouTube.

Vypočul som si ich a aj keď sa mi nová skladba páčila, vo väčšine prípadov skončila len ako zabudnutý link niekde v chatovom okne. Nechuť spraviť aj pomerne malé množstvo krokov potrebných na to, aby som sa k novému albumu dostal, väčšinou prevážila nad túžbou rozšíriť hudobnú zbierku.

Spotify pri získavaní hudby odstránil akékoľvek problémy. Dostať nový album do telefónu trvá päť sekúnd, kým na mobile vyťukáte meno autora alebo pesničky. Potom stačí jedným ťuknutím uložiť playlist a počúvať.

Takmer rovnako rýchlo sa dá dostať k hudbe aj tradičným spôsobom. Celá vec možno netrvá päť sekúnd, ale tri minúty. Ukázalo sa, že tých 175 sekúnd bolo pocitovo obrovskou bariérou.

Za posledné týždne som opakovane padol do hudobnej diery, keď som cez jedného interpreta objavil ďalšieho a potom ďalšieho. Vynoril som sa o niekoľko hodín s novou zbierkou obľúbených kapiel.

Spotify je postavené tak, aby podporovalo presne tento druh skúsenosti. Interpreti sú navzájom prepojení podľa toho, či hrajú podobnú hudbu, a preskočenie zo skladby na skladbu je bleskurýchle. Služba robí všetko preto, aby zmazala prekážky medzi používateľom a hudbou.

Tento pocit dopĺňa aj minimalistické používateľské rozhranie naprieč aplikáciou, webom aj desktopom, ktoré robí len to, čo potrebujete. Ponúka, vyhľadáva a prehráva hudbu - väčšiu ambíciu nemá.

Ak hudbu milujete, máte už pravdepodobne vymyslený systém, ako sa k nej dostať rýchlo aj pohodlne. Ak hudbu nepočúvate vôbec, Spotify váš názor na ňu tiež nezmení. Všetci ostatní by Spotify mali aspoň skúsiť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu