BRATISLAVA. Je tam menej ako mínus 93 stupňov Celzia. Vedci z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) teraz po troch rokoch výskumu potvrdili, že najchladnejšie miesto na našej planéte sa nachádza neďaleko hrebeňov antarktických kopcov.
Satelity však ukázali, že, paradoxne, najstudenšie nie sú vrcholy Dome Argus a Dome Fuji, ale miesta medzi nimi. Presnejšie, akési kapsy, ktoré uväznia studený vzduch.
Extrémny chlad
„Mali sme podozrenie, že toto miesto je extrémne chladné," hovorí podľa tlačového vyhlásenia NASA Ted Scambos. Viedol tím, ktorý výsledky zverejnil na aktuálnom výročnom stretnutí Amerického zväzu geofyzikov.
„Po štarte satelitu Landsat 8 sme mali konečne prístroje, ktoré dokázali do detailov preskúmať túto oblasť."
Dosiaľ sa za najchladnejšie miesto na Zemi považovala oblosť okolo ruskej polárnej stanice Vostok. Tam namerali v osemdesiatych rokoch mínus 67,8 89,2 stupňov. Odborníci však mali už dlhšie podozrenie, že na našej planéte môže byť výrazne chladnejšie. Netušili však, ako veľmi.
Pomohli satelity
Vďaka družiciam narazili výskumníci na miesta, kde vietor vytvoril snehové duny. A tieto antarktické snehové duny na východoantarktickej planine vykazovali zvláštne štruktúry. Vyzeralo to ako popraskané mieste v snehovej pokrývke, ktoré spôsobil extrémny chlad, keď sa začala pod vplyvom teplôt snehová pokrývka scvrkávať. To bola dobrá stopa.
Prieskum pomocou viacerých satelitov následne ukázal, že počas bezoblačných dní a nocí teplota rýchlo klesala. Ťažší, studený vzduch navyše vytváral akúsi chladnú prízemnú vrstvu, ktorá sa posúvala nadol svahmi. Až napokon uviazla v akýchsi prirodzených kapsách, kde sa ďalej ochladzovala. Práve na týchto miestach namerali družice extrémne nízke teploty.
„Predpokladali sme, že nájdeme jedno magické miesto, ktoré je extrémne chladné," dodáva Scambos. „No našli sme veľký pruh Antarktídy, ktorý pravidelne dosahoval tieto nízke teploty."