BRATISLAVA. Moderná fyzika v skutočnosti nefunguje. Vedci síce vedia vysvetliť, ako sa správa vesmír na úrovni galaxií a dokážu opísať aj vzťah častíc menších ako atóm, no potrebujú na to dve rôzne teórie, ktoré si navzájom odporujú.
Nový teoretický výskum však tvrdí, že červie diery by mohli byť najlepším spojivom medzi teóriou veľkej a malej fyziky.
Predbiehajú svetlo
Červia diera je podľa Einsteinovej teórie relativity, ktorá je základom pre fyziku veľkých vesmírnych objektov, tunel v čase a priestore spájajúci čierne diery – extrémne hmotné objekty, ktorých gravitačná sila je taká veľká, že dokáže pohltiť aj svetlo.
Tento tunel teoreticky umožňuje cestovanie medzi čiernymi dierami rýchlosťou prekonávajúcou rýchlosť svetla. Vážnym praktickým problémom na prípadné budúce využitie zostáva, že fyzika nepozná ani teoretický objekt, ktorý by dokázal z čiernej diery uniknúť.
Podobný fenomén prekonávajúci rýchlosť svetla však pozná aj teória kvantovej mechaniky, ktorá vysvetľuje správanie najmenších známych častíc.
Takzvané kvantovo previazané častice si doteraz neznámym spôsobom vedia odovzdať informáciu o svojom stave okamžite, bez ohľadu na to, aká vzdialenosť ich delí.
„Platí to, aj keď sú od seba vzdialené celé svetelné roky,“ citoval Huffington Post teoretického fyzika Kristana Jensena z univerzity v americkom meste Stony Brook.
Opisujú to isté
Štúdia zverejnenená vo vedeckom časopise Physical Review Letters teraz naznačuje, že červia diera a kvantové previazanie v skutočnosti opisujú ten istý fenomén.
Teória relativity a kvantová mechanika by podľa Andreasa Karcha, ktorý sa na výskume podieľal, mohli byť len „dve rozdielne matematické mašinérie sledujúce rovnaký proces“.
Výsledky Karcha podporujú už skôr zverejnený výskum Juana Martína Maldacenu z Princetonu a Leonarda Susskinda zo Standfordu, ktorý tvrdí, že červie diery sú v skutočnosti kvantovo previazané čierne diery a že kvantovo previazané častice spájajú mimoriadne malé červie diery.