BRATISLAVA. Podľa najrozšírenejších vedeckých hypotéz by nič také nemalo jestvovať.
Planéty totiž môžu vznikať relatívne pomaly, spájaním menších telies, ktoré sa ako prvé objavili pri formovaní celej hviezdnej sústavy okolo rodiacej sa hviezdy.
Iná hypotéza zase hovorí, že takéto telesá môžu vzniknúť relatívne rýchlo, pri náhlom kolapse materiálu v protoplanetárnom disku.
Lenže obrovská exoplanéta HD 1069106 b sa nehodí ani do jednej verzie. Je príliš ďaleko od svojej hviezdy - vlastne je najvzdialenejšou známou exoplanétou, ktorá krúži okolo slnku podobnej hviezdy. A je príliš hmotná, jedenásťkrát hmotnejšia ako Jupiter, aby mohla vzniknúť náhle.
Jednoducho, tak ďaleko od materských hviezd nebýva dosť hmoty na takéto veľké objekty. A prvá verzia zase prebieha pridlho, no toto superteleso má len zhruba trinásť miliónov rokov.
Nenarodená hviezda?
„Tento systém je fascinujúci najmä preto, pretože žiaden model planetárneho a hviezdneho vzniku nemôže úplne vysvetliť, čo sme videli," tvrdí v tlačovom vyhlásení Arizonskej univerzity Vanessa Baileyová, prvá autorka štúdie v magazíne Astrophysical Journal Letters.
Naša planéta je zhruba 350-krát staršia ako HD 106906 b. Tá sa navyše od svojej hviezdy nachádza viac než šesťstokrát ďalej ako Zem od Slnka.
Možným vysvetlením existencie exoplanéty je, že ohromná planéta mohla pôvodne vznikať ako binárny hviezdy systém. No pri takomto vysvetlení je planéta zase primálo hmotná.
Dve hviezdy bývajú voči sebe v prípade hmotnosti zvyčajne v pomere jedna ku desiatim. Táto exoplanéta je však približne stonásobne ľahšia ako jej slnko.
„Ale možno ďalšie pozorovania planetárneho pohybu a disku okolo hviezdy nám dajú odpovede na naše otázky," dodáva Baileyová.
Posunúť chápanie
Že extrémne vzdialená, hmotná planéta a hviezda patria k sebe, potvrdil Hubblov vesmírny ďalekohľad. Ukázal, že systém sa pohybuje spoločne.
„Každá nová a priamo objavená planéta posúva naše chápanie, ako vôbec môžu planéty vznikať," dodáva spoluautorka výskumu Tiffany Meshkatová.
„Tento objav planéty je obzvlášť zaujímavý preto, že obieha tak ďaleko od materskej hviezdy. To vedie k mnohým neobvyklým otázkam o jej vzniku."